Atgal
Teksti suurus AAA mail Saada sõbrale print

Imeline Ajalugu nr 3/2011, detsember


Imeline Ajalugu

Ajakirja Imeline Ajalugu detsembri numbri 92 leheküljel kirjutasime:

UUDISED: Muistsete eestlaste alepõllud olid saagikad

KÜSI MEILT: Põnevad küsimused ajaloolastele

KIVIAJA VERETÖÖ: 4500 aasta vanune massimõrv lahendatud

ROOMA SUPERSTAARID: Kaarikuvõistlused olid antiikmaailma vormel 1 (8 lk)

KÜLM SÕDA OOKEANI PÕHJAS: Jänkid tõstsid 5000 meetri sügavuselt üles Nõukogude allveelaeva

PÜHA SÕDA: 20 lehekülge ristisõdadest

DRESDENI POMMITAMINE: Öö, mil tulemeri võttis linna (8 lk)

TAEVASAMBAD: Salisbury katedraali ehitamise lugu (8 lk)

ÖÖNÕIAD: Stalini salarelv, naislendurid

TELEGRAAFI VÕIDUKÄIK: Peenike traat ühendab USA (8 lk)

VIIMANE VALGE LAIK: Uus-Guinea sisemaa kaardistamine

MAAILMA TULIPUNKTID: Mehhiko

VIKTORIIN: Testi oma teadmisi

Kas avastasid midagi uut?
Jaga teistega:
Atgal
Teksti suurus AAA mail Saada sõbrale print
Kindralmajor Mordechai Hodi juhtimisel kavandatud operatsiooniga võideti kuuepäevane sõda sisuliselt esimese päeva hommikutundidel.::Autor: Zoltan Kluger/Wikimedia Commons

Sõda võideti esimesel päeval

05.05.2015
Kuuepäevane sõda ‒ kolmas Iisraeli ja Araabia riikide vaheline sõda ‒ võideti sisuliselt esimese päeva varahommikul. Iisraeli õhujõud purustasid Egiptuse, Süüria ja Jordaania lennuväe enne, kui vastaste lennukid suutsid õhku tõusta, ning juudiriigi maaväed jätkasid edukat rünnakut suure hooga.
Loe edasi
Crécy lahingus kaotas elu ka Tšehhi kuningas Jan Pime.::Autor: Wikimedia Commons

Pimeda kuninga viimane lahing

28.04.2015
Inglismaa ja Prantsusmaa vahel peetud legendaarse saja-aastase sõja üks erilisemaid kokkupõrkeid oli 1346. aastal, kui prantslaste poolel läks lahingusse Tšehhi kuningas Jan Pime. Pimeda kuninga jaoks jäi see viimaseks korraks mõõka käes hoida.
Loe edasi
::Autor: ÄRIPÄEV

Tellijad saavad kingituseks eriväljaande "Imelised autod"

15.04.2015
Kõik ajakirja Imeline Ajalugu tellijad, kellel on 2015. aasta aprillis kehtiv tellimus, saavad kingituseks ajakirjade Imeline Ajalugu ja Imeline Teadus ühistöös sündinud eriväljaande "Imelised autod". See ajakiri kirjutab 76 leheküljel Eesti enimostetud automarkide sünnilugudest, heidab pilgu autotööstuse 150 aasta pikkusele ajaloole ja uurib mõnede eksootilisemate automarkide minevikku. Ajakirja "Imelised autod" koostas legendaarne autoajaloolane ja -ajakirjanik Margus-Hans Kuuse, raamatute "100 autot" ja "100 autot 2" autor. Need huvilised, kellel ei ole Imeline Ajalugu või Imeline Teadus tellitud, saavad ajakirja osta jaekaubandusest, kus see maksab 3,95 eurot. Imelise Teaduse tellijad saavad eriväljaande Imelised autod kaasa maikuu Imelise Teadusega.
Loe edasi
Terrakotasõdalaste kõrvalestad on väga erinevad. Kõrvanibu erineb paksuselt, palistus on erineva kujuga ja isegi kõrvanukk kuulmekäigu juures on igaühel erinev.::Autor: HOLGER ELLGAARD

Terrakotasõdalaste kõrvad on sama ainulaadsed kui sõrmejälg

15.04.2015
Kuulsad terrakota­savist sõdalased, mis valvavad Hiina keisri Qini mausoleumi aastast 246 eKr, loodi päriselt elanud 7000 sõdalase järgi. Seda kinnitab uus uurimus, mille raames teadlased uurisid 30 terrakotasõdalaselt võetud kõrvalesta. Selgus, et kujude kõrvalestad on niisama erinevad, nagu oleks need pärit erinevatelt inimestelt.
Loe edasi
Dokumendist selgub, et SOE heaks töötanud Fifi oli naisagent, kes tegutses nime Christine Collard all.::Autor: NATIONAL ARCHIVES

Dokumendid paljastasid siivutu agendi

15.04.2015
Hiljuti avaldatud raport kinnitab peaaegu müütilise staatuse omandanud Briti naisagendi olemasolu teise maailmasõja ajal. Tema isik oli salastatud üle 70 aasta. Briti võimud on tema olemasolu kategooriliselt eitanud. Kuid see rahva seas müütilise kuulsuse saanud naisagent eksisteeris siiski ja tegutses koodnime Fifi all, selgub Briti salajase üksuse Special Operations Executive ehk SOE hiljuti avalikustatud dokumentidest.
Loe edasi
303 koljuluud näitasid, et ligi 1800 aastat tagasi kannatasid parodontoosi all vähesed. Seevastu olid inimestel teised probleemid, näiteks hammaste kulumine ja augud.::Autor: AFP/Scanpix

Vanaaja brittidel olid tervemad hambad

18.03.2015
Hiljutine uurimus näitab, et ainult viiel protsendil Rooma provintsi Britannica täiskasvanud elanikest oli parodontoos. Võrdluseks võib tuua, et tänapäeval põeb seda hammaste ja neid ümbritsevate kudede põletikulist haigust kuni 15 protsenti brittidest.
Loe edasi
Väljakaevamiste käigus on leitud nii vahendeid jahipidamiseks kui ka luust helmeid.::Autor: Kurt Rademaker/University of Arizona

Andidest leiti maailma kõrgeimal paiknev asustus

18.03.2015
Uuest uurimustööst selgub, et Peruu Andides 4500 meetri kõrgusel platool elasid inimesed isegi 12 000 aastat tagasi. Platoo nimega Pucuncho Basin purustab seega senise rekordi ja saab maakera kõrgeimaks kohaks, kus eelajaloolisel ajal elati.
Loe edasi
Keskaegse Perperikoni elanikud kindlustasid end selle vastu, et vampiir hauast üles ei tõuseks.::Autor: REX/All Over

Kahtlusalune vampiir naelutati hauda

19.02.2015
13. sajandil Perperikoni linnas ühe enda seast matnud linnaelanikud olid veendunud ühes asjas – surnud mees oli vampiir. Nad tegid kõik selleks, et koolnu ei saaks hauast üles tõusta: nad naelutasid surnukeha sahaga kirstu põhja külge kinni.
Loe edasi
Ühed esimesed püksikandjad olid prostituudid.::Autor: Shutterstock

Millal hakkasid Eesti naised aluspükse kandma?

15.01.2015
Bokserid või stringid, pitsist või siidist? Või hoopis äkki soojad “keskea rõõmud”? Tänapäeval võtab naiste aluspesu valik silme eest kirjuks. Kuid see pole alati nii olnud. Veel 20. sajandi esimestel kümnenditel ei tunnistanud Eestis ja mujal Läänemere ümbruses enamik vanemaid maanaisi aluspükse, jäädes kuni surmani truuks linasele jätkuga särgile ja kandadeni ulatuvale alusseelikule. Jalasääri katsid põlveni ulatuvad sukad, mis seoti sukapaelaga ümber sääre kinni. Külmal ajal mähiti reite ümber villaseid rätikuid. Eestlannade esimestest püksikutest kirjutab Imelise Ajaloo jaanuarinumbris Made Uus.
Loe edasi
Telli Imeline Ajalugu Telli otsekorraldusega Telli aastaks