10 argielu muutnud kodumasinat

1913. aastal lasi tolmuimejaid valmistanud firma Electrolux teha reklaamfotod Rootsi kuningapalees.

© Dagens Bild / Tekniska Museet

UNN TORELL

24. DETSEMBER 2023

Tolmuimeja - luhtunud puhumisele järgnes edukas imemine

Arendustöö käis 19. sajandil mitut tüüpi tolmukoristajate kallal, sealhulgas mudelitega, mis püüdsid tolmu selle imemise asemel minema puhuda. Ühel säärasel sead­mel olid näiteks kiiktooli alla pandud lõõtsad. Kasutusjuhendi joonis näitas, kuidas pereisa istus ja kiikus, tekitades õhku voolikus, millega naine ringi käis ja tolmu minema puhus.

1901. aastal valmistas inglane Hubert Cecil Booth tolmu­imeja, millega sõideti mööda tänavaid ja pakuti tolmu imemise teenust voolikuga, mis akendest sisse torgati.

Mudelit täiustati järgmistel aastatel, ent seade oli ikkagi suur ja kaalus kuni 20 kilogrammi. Tõeline tolmuimejate revolutsioon algas 1907. aastal. Siis leiutas rootslane August P. E. Seger esimese väiksemas mõõdus tolmu­imeja, mis oli mõeldud kodude jaoks. Samal aastal patenteeris ameeriklane Murray Spencer veel ühe väiksema mudeli, mille hiljem ostis ära kaasmaalane William Hoover.
1910. aastal sai Seger patendi ning tema tolmuimejat hakkas tootma Electrolux. Rootsi Electrolux ja Ameerika Ühendriikide Hoover olid esimesed suured tolmuimejate pakkujad maailmaturul.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress