10 skandinaavlast muutsid USAd

Pole midagi ameerikalikumat kui romuralli, Greyhoundi buss ja Mount Rushmore’i mäkke raiutud neli kivist presidenti. Tegelikkuses on need loonud Skandinaavia immigrandid. Paljud Põhjamaadest Ameerikasse ümber asunud mehed ja naised jätsid oma uuele kodumaale püsiva jälje.

© National Park Service / Ritzau Scanpix, George Rinhart / Getty Images & Shutterstock

NATASJA BROSTRÖM

1. DETSEMBER 2020

Puusepa poeg tahus rahvusliku monumendi

Kujur Gutzon Borglum lõi ühe Ameerika kuulsaima maamärgi –
Mount Rushmore’i kaljuseina raiutud Ameerika Ühendriikide presidendid. Taanlase vanemad Jens ja Christina Børglum saabusid Ühendriikidesse kõigest kolm aastat enne poja sündi Idahos 1867. aastal. Isa oli puusepp ja poeg päris tema ande materjale vormida. Temast sai skulptor.

Kõrbeosariik Lõuna-Dakota vajas 1923. aastal vaatamis­väärsust, mille kaudu ennast tutvustada, ning otsustati rajada monument, mis avaldaks austust Ühendriikide minevikule. Gutzon Borglum, kes oli juba tuntud Ameerika kodusõja teemaliste kangelas­skulptuuride poolest, sai projekti jaoks vabad käed. Ta otsustas portreteerida nelja presidenti: George Washingtoni, Thomas Jeffersoni, Abraham Lincolni ja Theodore Roosevelti. Mehed sümboliseerisid vastavalt USA asutamist, kasvu, arengut ja tugevust. Töö algas 1927. aastal.

Peale puurimise lasti kaljutükke dünamiidiga õhku, muu hulgas selleks, et saavutada Washingtoni sügavad silmad. Algne plaan oli luua iga presidendi poolfiguur, kuid 1941. aastal Borglum suri ja tühjaks oli saanud ka rahakassa, seega projekt peatati. Ettevõtmise hinnaks kujunes 1 miljon dollarit ehk ligi 15 miljonit eurot tänapäeva vääringus.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress