148 päeva jääl

Ameerika Ühendriikide pommitaja eksis 1942. aastal Gröönimaa mannerjää kohal uttu ning kukkus alla. Üheksa ameeriklase päästmine lumetormi ja külma käest ning jäälõhede vahelt kujunes Teise maailmasõja üheks ohtlikemaks päästeoperatsiooniks.

© GETTY IMAGES

ERIK WIED

15. NOVEMBER 2022

Leitnant Armand Monteverde juhitud lennuk rühkis tihedas udus kiirusega 290 km/h. 27aastane Ameerika Ühendriikide piloot nägi kokpiti aknast ainult valget lõpmatust. Arktilistes tingimustes lendavad piloodid kutsuvad seesugust lendu piimas lendamiseks.

Õhku tõustes oli ilm olnud ilus, kuid nüüd olid ilmaolud muutunud hullemast hullemaks. Monteverde teadis, et tema pommituslennuk B-17 lendas fjordi kohal, mille mõlemaid külgi ääristasid sakilised kaljud. Kuskil eespool ootas 250 meetri kõrgune müür: Gröönimaa mandrijääga kaetud siseosa.

Monteverde heitis harjunult pilgu kõrgusmõõturile, ehkki ta teadis, et sellest polnud praegu kuigi palju abi. Altimeeter näitas ainult lennuki kõrgust merepinnast, kuid ei öelnud midagi kaljude ja jäämassiivi kohta.

Teise maailmasõja aegsed lennukid ei suutnud enamasti Ameerikast otse Inglismaale lennata. Seetõttu tehti vahepeatused Gröönimaale rajatud USA baasides BW-1, BE-2 ja BW-8. Sealt jätkati pärast kütusepaakide tankimist ja meeskonna puhkust teekonda Euroopa sõjateatri poole. Üle Gröönimaa lendamine nõudis piloodilt häid oskusi, julgust ja ka veidike õnne. Ühel lendaval kindlusel kutsungiga PN9E polnud isegi raasukest õnne.

© GETTY IMAGES

9. novembril 1942 tuli Monteverdel teha oma elu raskeim valik. Üks variant oli tõmmata juhist enda poole, et lennukiga kõrgust koguda. Niiviisi tõusnuks ta jäämüüri suhtes ohutule kõrgusele. Piloot teadis hästi, et kogukal pommituslennukil võtnuks kõrgemale ronimine päris palju aega. Seda aga ei pruukinud neil jätkuda.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress