148 päeva jääl

Ameerika Ühendriikide pommitaja eksis 1942. aastal Gröönimaa mannerjää kohal uttu ning kukkus alla. Üheksa ameeriklase päästmine lumetormi ja külma käest ning jäälõhede vahelt kujunes Teise maailmasõja üheks ohtlikemaks päästeoperatsiooniks.

© GETTY IMAGES

ERIK WIED

15. NOVEMBER 2022

Leitnant Armand Monteverde juhitud lennuk rühkis tihedas udus kiirusega 290 km/h. 27aastane Ameerika Ühendriikide piloot nägi kokpiti aknast ainult valget lõpmatust. Arktilistes tingimustes lendavad piloodid kutsuvad seesugust lendu piimas lendamiseks.

Õhku tõustes oli ilm olnud ilus, kuid nüüd olid ilmaolud muutunud hullemast hullemaks. Monteverde teadis, et tema pommituslennuk B-17 lendas fjordi kohal, mille mõlemaid külgi ääristasid sakilised kaljud. Kuskil eespool ootas 250 meetri kõrgune müür: Gröönimaa mandrijääga kaetud siseosa.

Monteverde heitis harjunult pilgu kõrgusmõõturile, ehkki ta teadis, et sellest polnud praegu kuigi palju abi. Altimeeter näitas ainult lennuki kõrgust merepinnast, kuid ei öelnud midagi kaljude ja jäämassiivi kohta.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress