Keelatud kirjandus

„Alice Imedemaal“, „Ulysses“ ja piibel kuulusid pikka keelatud raamatute nimekirja. Nii natsid kui ka kommunistid hävitasid tuhandete kaupa raamatuid.

© NATIONAL ARCHIVES, COLLEGE PARK

ELSE CHRISTENSEN, BUE KINDTLER NIELSEN JA ALO LÕHMUS

18. NOVEMBER 2022

Sõna jõud on tohutu suur. Kirja pandud sõna võime levitada uudseid mõtteid ja eba­mugavaid tõdesid on kirjanikele andnud jõu, mis on vägevam kui kuningate ja diktaatorite võim.

Sellest hoolimata on nii ilmalikud kui ka vaimulikud võimukandjad juba sajandeid püüdnud sulgeda neile vastukarva kirjanike suid. Tsensuur ja raamatute põletamine ei ole sugugi kuigi kauge minevik. Võitus loomingu- ja sõnavabaduse eest kestab tänapäevalgi.

„Lysistratet“ peetakse sageli feministlikuks teoseks, kuid algne näidend naeris võrdselt nii naiste kui ka meeste üle.

© AUBREY BEARDSLEY

1967. aastal keelati Kreekas 2500 aasta vanune raamat

Kreeka komöödiakirjanik Aristophanes pilkas antiikajal tolleaegsete inimeste narrusi. Komöödias „Lysistrate“ võttis ta mõnuga käsile sõja linnriikide Ateena ja Sparta vahel. Lugu räägib sellest, kuidas Ateena naine Lysistrate tüdineb oma mehe võimetusest peatada lõputu verevalamine ning asub ise tegutsema. Tema juhtimisel sõlmivad Ateena ja Sparta naised ühisleppe, et ei seksi oma abikaasadega enne, kui sõda on lõpetatud.

Kreeklased naersid komöödia siivutute naljade üle ning neile paistis koomilisena ka asjaolu, et ateenlasi asus päästma üks naine. Antiikaja Kreekas, kus naistel polnud mingit sõnaõigust, oli see absurdne mõte.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress