19. sajandi tallinlase meelelahutus

Kas sa suudad ette kujutada, et sul ei ole võimalik vaadata telekat või viita aega arvutis? Millega sisustas oma vaba aega linlane nii paarsada aastat tagasi? Üldjoontes huvitasid teda samad asjad mis tänapäevast teleka- või internetikasutajat.

© Johannes Hau / Oleviste kiriku põlemine / Tallinna Linnamuuseum

PIA EHASALU, TALLINNA LINNAMUUSEUMI TEADUSDIREKTOR

3. JAANUAR 2023

Kaugeid maid, olulisi sündmusi ning tähtsaid isikuid linlasele tutvustanud pano-, kosmo- ja dioraamid olid 19. sajandil kahtlemata ühed harivad meelelahutuse võimalused, tänapäeva televisiooni eelkäijad. Linlastele pakkusid need kõditavat võimalust näha eksootilisi maailma paiku ilma reisimisega kaasneva riskita. Need pildid laiendasid inimeste visuaalset maailma.

Aastail 1789–1790 lõi Robert Barker Inglismaal esimese hiigelmaali ehk panoraami, mis kujutas Edinburghi linna 360kraadilist vaadet nii, nagu see Calton Hillilt avanes.

Peagi muutusid panoraamid Euroopas väga populaarseteks. Need kujutasid suurlinnu, eksootilisi paiku – Jeruusalemma, Konstantinoopolit –, suure­joonelisi maastikke, aga ka võidukaid lahinguid ning oluliste ajalooliste isikutega seotud sündmusi. Nende eksponeerimiseks ehitati ka spetsiaalseid ringi­kujulisi hooneid ehk rotunde. Üks uhkemaid, Colosseum, avati 1829. aastal Londonis. Panoraamide puhul oli eesmärk luua reaalsuse illusioon.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress