1905. aasta revolutsioonis valas verd peamiselt riik

Peaaegu kogu veri, mis 1905. aasta revolutsiooni ajal Eestis voolas, valati riigivõimu poolt sooritatud vägivalla käigus, selgub värskest doktoritööst.

© Hans Tölpt / Tallinna Linnamuuseum

ALO LÕHMUS

5. JAANUAR 2024

1905. aastal tulistasid sõdurid inimeste pihta kolmel korral Tallinnas (14. ja 15. jaanuaril ning 16. oktoobril), korra Tartus (17. oktoobril) ja korra Narvas (1. novembril). Ehkki sama aasta lõpus ja järgmise aasta alguses rakendasid vägivalda ka revolutsionäärid, põletades maha kümneid mõisu, valati enamik verest just riigi esindajate käe läbi, olgu siis demonstrante tulistades või maal mässus kahtlustatuid maha lastes.

„Teadaolevalt hukkus Eesti linnades riigivõimu käe läbi üle saja inimese ning ülestõusnute käe läbi mitte ühtegi. Maapiirkondades on 1905. aastast teada vaid üksikud juhtumid, kus ülestõusnute käe läbi keegi hukkus, kuid riigivõimu saadetud karistussalgad tapsid 1905. aasta lõpus ja 1906. aasta alguses sadu inimesi,“ kirjutab Lauri Kann Tartu ülikoolis kaitstud doktoritöös „Inimohvritega revolutsioonisündmused Eesti linnades 1905. aastal“.

„Lisaks otseselt riigivõimu poolt toime pandud vägivallategudele oli riigivõimu tegevusel oluline osa revolutsioonisündmuste edasisel radikaliseerumisel. Meeleavalduste pihta tulistamised mängisid sealjuures olulist rolli.“

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress