1940. aasta külm võttis jalad, sõrad, õunapuud ja viinapudelid

© Shutterstock

ALO LÕHMUS

2. JAANUAR 2024

Eesti senine külmarekord pärineb 1939/1940. aasta talvest. 17. jaanuaril 1940 registreeriti Jõgeval -43,5 kraadi pakast. Pikemat aega kestnud külmad olid tol talvel katsumuseks kõigile elusolenditele.

* Katastroofiliseks kujunes see külmalaine Eesti aedades kasvanud viljapuudele. Õunapuudest hävis 69%, pirnipuudest 87%, ploomipuudest 86% ja kirsipuudest 81%. Aedade taastamist takistasid kohe järgnenud sõda, okupatsioonid, küüditamised ja kolhoseerimine.

* Petseri raudteejaamas mõõdeti koguni 50 kraadi alla nulli ning kohaliku riigiviinalao jaoks tellitud vagunitäis viina külmus ära.

„Linnavalitsus kui laopidaja pöördus maksudetalituse poole järelepärimisega, kas viina lasta müügile või tuleb ta kõrvaldada. Sealt anti vastus, et juhul, kui viinapudelite korgid ei ole paigast nihkunud, lastagu viin müügile. Teisel juhul aga tuleb viin kõrvaldada,“ kirjutas Postimees.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress