Monumentide hävitamise laine

© Toni Webster

HENRIK ELLING

6. AUGUST 2023

Mahatma Gandhi oli rassist, George Washington kuulutas sõja põliselanikele ja Winston Churchill uskus valge rassi ülimuslikkusesse. Nende väidete saatel lõhkusid märatsejad 2020. aastal üle kogu maailma sadu monumente. Kas mineviku suurkujud on tõesti ära teeninud üksnes jäägitu põlguse?

Kongo oli kuninga omand

Pärast 2020. aastal puhkenud proteste Black Lives Matter eemaldasid nii Belgia kui ka Aafrika võimud Belgia kuninga Léopold II kujud.

Léopold II valitses aastail 1865–1909. Ajades julma koloniaal­poliitikat, saavutas ta Kongo tunnistamise oma era­valduseks. Selles Sõltumatus Kongo Riigis, mis oli tegelikult kuninga isiklik koloonia, alustas Léopold kummitootmist, mille pealt ta teenis terveid varandusi. Kohalikud elanikud värvati ohtlikule sunnitööle. Léopoldi režiimi iseloomustasid julmused ning süsteemne jõhkrus, sealhulgas piinamine, mõrvad, inimröövid ja käte amputeerimine nendelt meestelt, naistelt ja isegi lastelt, kes ei täitnud kummiplaani.

Léopoldi tegevust kirjeldati juba tema kaasajal kui inimsuse­vastast kuritegu. Ajaloolaste hinnangu kohaselt põhjustas Léopold II valitsusaeg 8–12 miljoni kongolase huku.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress