270 sõduri jäänused leitud

Esimese maailmasõja ajal surid läänerindele saadetud Saksa sõdurid tunnelis hirmsasse surma.

© C. Malinowski

ANDREAS ABILDGAARD

1. AUGUST 2021

Esimese maailmasõja ajal langesid Prantsus­maale miljonid mürsud. Vähesed neist põhjustasid nii suuri kahjustusi ja kaotusi kui need, mis kukkusid 1917. aastal sakslaste valduses olnud Winterbergi tunnelile, mis asus Pariisist 139 km kaugusel kirdes. Nüüd leidsid kaks innukat hobi­arheoloogi selle unustusse vajunud tunneli üles. Sellesse olid mattunud 270 Saksa sõduri jäänused.

Hobikorras asja uurima hakanud mehed leidsid selle tunneli vanade joonistuste ja kaartide järgi. Pärast korduvaid tulutuid pöördumisi ametnike poole, et tunnelis alustataks väljakaevamisi, otsustasid mehed ise osa tunnelist välja kaevata.

1917. aastaks olid sakslased seda maa-ala kontrollinud juba kaks aastat, ja nagu tolle aja sõjapidamisele tavaks, ehitati sinna tohutu maa-aluste tunnelite võrgustik. Peale inimeste majutamise hoiti nendes ka laskemoona ja varustust. Tunnelid pakku­sid kaitset langevate mürskude eest

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress