270 sõduri jäänused leitud

Esimese maailmasõja ajal surid läänerindele saadetud Saksa sõdurid tunnelis hirmsasse surma.

© C. Malinowski

ANDREAS ABILDGAARD

1. AUGUST 2021

Esimese maailmasõja ajal langesid Prantsus­maale miljonid mürsud. Vähesed neist põhjustasid nii suuri kahjustusi ja kaotusi kui need, mis kukkusid 1917. aastal sakslaste valduses olnud Winterbergi tunnelile, mis asus Pariisist 139 km kaugusel kirdes. Nüüd leidsid kaks innukat hobi­arheoloogi selle unustusse vajunud tunneli üles. Sellesse olid mattunud 270 Saksa sõduri jäänused.

Hobikorras asja uurima hakanud mehed leidsid selle tunneli vanade joonistuste ja kaartide järgi. Pärast korduvaid tulutuid pöördumisi ametnike poole, et tunnelis alustataks väljakaevamisi, otsustasid mehed ise osa tunnelist välja kaevata.

1917. aastaks olid sakslased seda maa-ala kontrollinud juba kaks aastat, ja nagu tolle aja sõjapidamisele tavaks, ehitati sinna tohutu maa-aluste tunnelite võrgustik. Peale inimeste majutamise hoiti nendes ka laskemoona ja varustust. Tunnelid pakku­sid kaitset langevate mürskude eest

Paraku andsid kõrgel lahinguvälja kohal õhupallides viibinud vaenlase tulejuhid Prantsuse suurtükiväele nii täpseid juhtnööre, et see suutis tunneli mõlemad otsad uskumatult täpsete laskudega sulge­da. Maa alla maetud Saksa sõdurid lämbusid. Kuue päeva pärast, kui sakslased tunneli lahti kaevasid, oli ellu jäänud ainult kolm inimest. Teised aga jäidki tunnelisse ning jäävad sinna edasi, sest ei Prantsuse ega Saksa võimud pole edasistest välja­kaevamistest huvitatud.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress