350 aasta vanune granaat uhuti randa

Käsigranaat oli seest õõnes raudkuul, mille sisemus oli täidetud püssirohuga.

© Robert Felce

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. JUUNI 2019

Kagu-Inglismaal Cornwalli rannalt leiti 17. sajandist pärit käsigranaat. Lõhkekeha pärineb laevalt HMS Schiedam, mis transportis Briti sõjaväe relvi ja hobuseid, kuid 1684. aastal uppus ranniku lähedal.

Laeva vraki leidsid kaks tuukrit juba kaks aastat varem, ent raha laeva pinnale toomiseks polnud. Vahepeal räsisid piirkonda tormid ja Atlandi ookeani tugevad merehoovused tõid liiva alt välja mitu eset, nende seas ka käsigranaadi.

Granaadi leidis kohalik koduloolane Robert Felce, kes käib rannal tihti jalutamas, otsides rannikulähedastes vetes lebavatelt paljudelt laevavrakkidelt lahti pääsenud esemeid.

Vees veedetud rohkem kui 300 aastat olid granaadi katnud paksu koorikuga, nii et see nägi välja kui kivi. Seepärast lasi Felce sel käest maha kukkuda. Põrutusest tekkis koorikusse aga pragu ja nii ilmus nähtavale püssirohuga täidetud granaat. Kiiresti kutsuti kohale demineerijad, kes granaadi kahjutuks tegid.

Käsigranaat võeti Euroopa riikides kasutu­sele 16. sajandi keskel, järgmisel sajandil hakati moodustama grenaderi­väeosi, kuhu värvati pikki noormehi, kes suutsid granaate kaugele heita. Tollal oli granaat kerakujuline süütenööriga kuul. Kuigi süütenööriga granaadid kadusid 17. sajandil kasutuselt, jäi grenaderide väeosa eliitüksusena püsima näiteks Suurbritannias.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress