4000 aasta vanune hambaharjatops

Induse kultuurist pärit poti antiloobi­motiiv on hästi säilinud.

© Hansons Auctioneers

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MAI 2019

Üks inglane kasutas aastaid iidset savinõu topsina, kus hoidis oma hambaharja.

Argipäeviti Inglismaal Hansoni oksjoni­majas asjaajajana töötav 49aastane
Karl Martin ei mõelnud pikalt, kui ostis ühelt kirbuturult nelja naela eest looma­kujutistega savipotikese.

„Pott seisis mul vannitoas. Ma hoidsin selles hambapastat ja -harja. See on aasta­te jooksul ka paar hambapastast tekkinud plekki saanud,“ rääkis mees.
Kui Martin juhtus kord nägema sama­suguste motiividega antiikseid savipotte, lasi ta kolleegil savipotti hinnata. Selgus, et tegemist on Induse kultuuri umbes 1900. aastast eKr pärit keraamikaga.

Loode-Indias asuv Induse org koos Vana-Egiptuse ja Mesopotaamiaga olid ühed esimesed paigad maailmas, kus tekkis tsivilisatsioon. Varase pronksiaja Induse kultuur eksisteeris aastail 3300–1300 eKr tänapäeva India, Pakistani ja Afganistani aladel. Savipoti tõi tõenäoliselt Inglismaale mõni koju tagasipöörduv endine Briti kolooniaalametnik. 

Üllatava avastuse järel otsustas Karl Martin enda hambaharjahoidiku maha müüa oma töökohaks oleva oksjonimaja kaudu. Ta sai selle eest 80 naela, mis pole just palju 4000aastase kauni savipoti kohta. 

„Ehk pidanuksin seda kauem enda käes hoidma,“ muigas Karl Martin, „aga poti hambaharjatopsina kasutamise pärast on mul ikkagi pisut piinlik.“

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress