Miks uppus Hiina Veneetsia?

4300 aastat tagasi toimus loodus­katastroof, mis sai saatuslikuks kõrgelt arenenud kiviaegsele linnale koos kõigi selle kanalite, tammide ja linnamüüriga.

© Hangzhou Liangzhu Archaeological Site

Administrative District Mangement Committee

JANNIK PETERSEN

2. MÄRTS 2022

190 kilomeetrit Shanghaist edelas asus iidne linn, mille teadlased ristisid Hiina Veneetsiaks. Liangzhu elanikud ehitasid tammid ning taltsutasid Jangtse ühe harujõe. Lõpuks kujunes 30 000 elanikuga metropol, milles polnud tänavaid, ent olid kanalid, kus sõideti paatidega just nagu tänapäeva Veneetsias.

Liangzhu kultuur kadus mõistatuslikult ligi 4300 aastat tagasi. Hiina ja Austria teadlased arvavad nüüd teadvat põhjust, miks linn maha jäeti.

„Varemeil lasus õhuke savimuda kiht, mis viitab Jangtse üleujutuse ja kultuuri allakäigu võimalikule seosele,“ selgitas Christoph Spötl Innsbrucki ülikoolist. Koos geoloog Haiwei Zhangiga Xi’an Jianontongi ülikoolist uuriti piirkonna koobaste stalagmiite, et saada aimu kliima kohta sellal, kui Liangzhu kultuur kadus. Uurimine näitas, et 4345 aastat tagasi hakkas sademete hulk suurenema. Järgmisel 21 aastal sadas ebaharilikult palju vihma. Võimsa mussoonvihma tõttu tõusid Jangtse ja selle haru­jõed ilmselt üle kallaste.

„Linna kuivendussüsteemid ja kanalid ei suutnud nendele veemassidele vastu panna ja Liangzhu linn hävis ning elanikud põgenesid,“ järeldas Zhang oma uuringutulemuste põhjal.


Liangzhu elanikud rajasid sadu künkaid, millele ehitasid oma eluasemed.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress