4500 aastat vana ramp võib lahendada püramiidide mõistatuse

Kaldteesüsteem leiti ühe kunagise kivimurru juurest, mistõttu eeldatakse, et sellist rampi kasutati ka püramiidide ehitamisel.

© The Times / New Licensing

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2019

Üks ajaloo vanimaid mõistatusi – kuidas vanad egiptlased hiiglaslik­ke püramiide ehitasid – on ehk lahendusele nüüd sammu võrra lähemale astunud. Prantsuse ja Briti teadlased sattusid Egiptuses Hatnubi kivimurrus raidkirju uurides juhuslikult rambivaremeile. Iidvana kaldteed oli omal ajal kasutatud suurte kiviplokkide vedamiseks. Raid­kirjade järgi dateerisid teadlased kaldtee ajavahemikku 2000–2500 aastat eKr. See paigutab leitud kaldtee just sellesse aega, mil Egiptusesse rajati kolm suurt Giza püramiidi. 

Teooria kaldteest, mida mööda tariti tonnideraskusi kiviplokke püramiidile vajalikule kõrgusele, ei ole küll uus, ent nüüdne leid kivimurrust on esimene seda oletust kinnitav füüsiline tõend. Pärast püramiidi valmi­mist kaldteed arvatavasti lammu­tati, mistõttu neid polegi säilinud. Kaldteesse olid rajatud ka astmed ja taotud palgid, mis aitasid töölistel kiviplokke üles tõmmata.

Selline süsteem tegi töö tõhusamaks, kuna rambi 20kraadist kallet mööda oli kiviplokkide vedamine kiirem kui laugjat teed mööda. Varem arvasid teadlased, et nende teede kalle sai olla kõige enam 10 kraadi.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress