Vaesest löömavennast Venemaa diktaatoriks

Poisina unistas Vladimir Putin spiooniks saamisest ja Nõukogude Liidu teenimisest. 1975. aastal läks unistus täide, kuid sellega ta ei rahuldunud. Putin soovis tippu jõuda ega jätnud selleks kasutamata ühtegi abinõu.

© Shutterstock

ANDREAS EBBESEN JENSEN

9. AUGUST 2022

Vladimir Vladimirovitš Putin sündis 7. oktoobril 1952 Leningradis (tänapäeva Peterburis). Väike blond külmade siniste silmadega poiss kasvas üles vaestes oludes. Tema kodu asus neljanda korruse ühiskorteris, mida Putinid pidid jagama kahe teise perekonnaga. Perel oli kasutada üks 20ruutmeetrine tuba ja nende elutingimused olid kohutavad. Katus lekkis, vanni ega sooja vett polnud ning trepi­koda kubises rottidest.

Putini vanemad kandsid nii kehalisi kui ka hingelisi arme, mis olid jäänud sõjast Natsi-Saksamaaga. Kaks vanemat poega olid surnud enne Vova sündi.

Lapsena sõjajärgse Leningradi varemeis seigeldes omandas Vova kiiresti poistekampade elureeglid. Ta märkas, et ei oska piisavalt hästi kakelda, ning asus tegelema spordiga: algul poksi, seejärel sambo ning 11aastaselt džuudoga. Kaklusoskus paranes, kuid nüüd mõistis Vova, et elus edenemiseks ei piisa sellestki: tarvis on ka õppida. Putin pidas hiljem just võitluskunstide teeneks, et ta tänavaelu haardest pääses.

Venemaa James Bond

Noor Vladimir Putin nägi 15aastasena menukat Nõukogude mängufilmi „Kilp ja mõõk“. Filmi tegelane on Nõukogude spioon Aleksander Belov, kes infiltreerub Teise maailmasõja ajal natside SSi ja päästab sel moel peaaegu üksinda isamaa.

„Ma arvasin, et see on suurepärane, et üks mees oma pingutustega suudab saavutada seda, mida ei suuda terved armeed. Spioon võib määrata tuhandete inimeste saatuse,“ ütleb Putin 2000. aastal aval­datud portreeraamatus „First Person“. Putinis tärkaski filmi mõjul unistus saada James Bondi Nõukogude Liidu vasteks ning ta pingutas ainiti selle nimel, et pääseda KGBsse.

Kui Putin lõpetas 1975. aastal ülikoolis juuraõpingud, suunatigi ta tööle KGBsse. Ta läbis seal mitu kursust, mis andsid talle põhjaliku väljaõppe vastuluures ja tegid temast viimaks välismaal spioneerimise spetsialisti.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress