5 põhjust, miks sa elad paremini kui keskaegne kuningas

Kuninglik elu polnud just üleliia kadestamistväärne. Kuningas pidi leppima sundabieluga, külma ja haisva koduga ning sellegagi, et teda kippusid kogu aeg käperdama tõbised inimesed.

© Bibliothèque municipale de Lyon

ELSE CHRISTENSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN

8. AUGUST 2023

Tervis

Enamikul tänapäeva eurooplastel on haigeks jäädes juurdepääs professionaalsele ja teaduspõhisele arstiabile. Keskaegne kuningas oli küll riigi võimsaim mees, kuid tõhusale arstiabile ta loota ei saanud. Arstiks polnud võimalik õppida, keskaegsetel arstidel oli inimese kehast väga udune ettekujutus ning nende ravitsemine tugines suuresti ebausule.

Peaaegu kõiki haigusi tohterdati aadri­laskmisega, mis oli keskajal väga populaarne ravimeetod. Tänapäeval teame, et aadri­laskmine pigem nõrgestas patsienti, sest ta kaotas selle käigus palju verd. Mõni raviviis oli aga otseselt eluohtlik. Näiteks raviti katku salvi­ga, mis sisaldas mürgist elavhõbedat.

Ka arseenik, mida tänapäeval kasutatakse rotimürgis, oli levinud ravim. 1311. aastal raviti Saksamaa kuningal Heinrich VII-l siberi katku arseenikuga. See ravikuur nõrgestas meest, kellest järgmisel aastal sai Saksa-Rooma keiser, nii tõsiselt, et juba 1313. aastal vandus ta alla malaariale.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress