60 kilomeetrit Berliinini: sakslaste purustatud armee peatas Stalini

© Gregorl/Deviantart (Foto on lahingu tänapäevane rekonstruktsioon)

ELSE CHRISTENSEN

6. JAANUAR 2024

Martin Kleint tõmbas sigaretist kõva mahvi. Kell lähenes kolmele varahommikul, kuid 18aastane sõdur polnud silma kinni saanud. Sakslaste Panzer Division Kurmarki sõdurina paiknes ta koos võitluskaaslastega kaitsekraavis Seelow’ kõrgendikul, mis asub umbes 60 kilomeetrit Berliinist ida pool.

Kogu öö olid mehed kuulnud Puna­armee idapositsioonidelt kostvat suurtüki­-
mürinat. Öised rünnakud polnud midagi uut. Sõdurid olid harjunud kuulama venelaste „hommikukontserti“, nagu nad nimetasid korduvaid rünnakuid, mille eesmärk oli sõdurite und häirida.

Kärgatused lähenesid ja nende vaheajad muutusid lühemaks. Kleintil tõmbus seest õõnsaks. Nüüd oli selge, et see juhtub. Vaevu oli ta jõudnud mõtte lõpuni mõelda, kui vali mürin pani maapinna värisema. Liiv ja kruusakivid varisesid kaitsekraavi külgedelt alla, kui venelaste katjuuša reaktiivmürsud lakkamatu ulgumise saatel sihtmärke tabasid. Taevast valgustas valgustusrakettide ja fosfori sära, mida Nõukogude lennuk lasi Saksa positsioonidele kaela sadada. Vahepeal libisesid otsivalt üle positsiooni vaenlase helgiheitjate valguskoonused. Pimestav valgus tabas valgeid fosforipulbri pilvi, mis kummituslikult õhus tantsisklesid. Kleint kustutas sigareti ja haaras oma teraskiivri.

Saksa poiss ja tema ema püüavad enne venelaste tulekut päästa perekonna majakraami.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress