6800 aastat vana ahi kaevati välja

© Rousse Regional Museum of History

JANNIK PETERSEN

1. MÄRTS 2021

Bulgaaria kirdeosast Doonau jõe äärsest külakesest leidsid arheoloogid ahju, mis pärineb u 4800. aastast eKr. Mõne kuu kestnud kaevamistel on see juba teine ahjuleid ning seetõttu arvavad arheoloogid, et Bazovetsi küla, kus praegu kaevetöid tehakse, pidi olema Ida-Euroopa pott­seppade keskus.

Viimane leid oli kahekambriline ahi: alumi­ne kamber oli kütte jaoks ja ülemine savinõude põletamiseks. Veini või õli säilitamiseks valmistatavad savinõud pandi kahe kambri vahele ehitatud savist vahelaele, mille mõõtmed oli 90 x 120 cm. Ahjul ei paistnud olevat ust, vaid selle asemel lükati küdema pandud ahju suu ette kolm suurt kivi.

Üks naabreid oli ilmselgelt pidanud üle elama pottsepa kõige suurema hirmu – tulekahju. Bulgaaria arheoloogid leidsid nimelt tulekahju jälgedega puidust ja savist hütijäänused, mille seest tuli välja nii pottide jäänuseid kui ka luust tööriistu, mida elanikud tulekahju puhkedes ilmselt päästa ei jõudnud.

Loe ka neid artikleid

Leiti haruldane Rooma sõjasarv

Leiti haruldane Rooma sõjasarv Inglismaa põhjaosas Hadrianuse valli lähedal asus kunagi roomlaste kindlustus Vindolanda. Seal tehtavatel väljakaevamistel on satutud paljudele...

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress