Imeline Ajalugu november, 11/2018 (86)

Foto: Sutterstock

Ajakirja Imeline Ajalugu novembrinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

EESTI UUDISED: Teateid eesti ajaloolaste tööpõllult (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK SEPTEMBRIS": Mis toimus eri aastatel (5 lk)

TIMUKAS BERIA: Stalini kommunistlikus impeeriumis kummitas pidevalt hirm mässu ja reetmise ees. Keegi ei suutnud olukorda paremini ära kasutada kui tallalakkuja Lavrenti Beria. Nõukogude julgeoleku juhina  hoolitses ta Stalini puhastustöö eest ja kõrvaldas teelt oma rivaalid. Oma verisel teekonnal hankis Beria endale aga ka verejanulisi vaenlasi. (8 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

PÕGENEMINE KOONDUSLAAGRIST; Auschwitzi koonduslaagrisse sattunud juudi soost teismeline Rudolf Vrba mõistis, et peab hoiatama Euroopa juute. Nood uskusid, et natside koonduslaagrites hoitakse neid kinni ainult sõja lõpuni, kuid tegelikkus oli hoopis teistsugune. Vrbal õnnestuski põgeneda ning viia maailma informatsioon laagris toimuvatest õudustet (10 lk)

SEKS, JOOMINE JA SUUR KUNST: Kultuurireisid Euroopa suurlinnadesse ja antiiksetele varemetele olid 18. sajandi noorte seiklejate seas moes. Paljudele sai reisimine maailma avardavaks kogemuseks, mis muutis nende elu, teistel aga põhjustas haigestumist ja hullust. (4 lk)

TALLINNA TONDID: Tallinn pälvis 1930. aastate alguseks Põhja-Euroopa okultistide peakorteri kuulsuse – siin tegutses mitu tänapäeva mõistes staarnõida. November on rahvakalendris hingedekuu. Sestap on just nüüd paras aeg heita pilk minevikku ning teha tutvust sõjaeelsete meediumide, selgeltnägijate ja okultistidega, kes väitsid end vaimudega suhtlevat ning sealpoolseid sõnumeid vahendavat. (6 lk)

PERUU SALAPÄRASED KÕRBEJOONISED: Müstiliste kujundite ja kilomeetritepikkuste joonte virvarr katab Peruus üht krõbekuiva kõrbet. Aastakümneid on teadlased nuputanud nende kohati 2000 aasta vanuste geoglüüfide tähendust. Nüüd on järeldusele jõutud, et Nazca geoglüüfid asuvad kultuspaigus, kuhu toonased elanikud kogunesid jumalatelt elu andvat vihma paluma. (8 lk)

VABADUSSÕJA ALGUS: Bolševistliku Venemaa juht Vladimir Lenin jäi uskuma kohalike enamlaste liiga optimistlikke teateid ja käsutas Punaarmee Narvat vallutama ilma korraliku ettevalmistuseta. Narvas tuli punastel peale kodumaale igatsevate Saksa sõdurite rinda pista ka Eesti Vabariigi esimeste sõjaväeüksustega. (6 lk)

ILMATEATE LEIUTAMINE: Sajandeid olid ägedad tormid Briti rannikuvetes kaost põhjustanud. Meremehed uppusid ja hiigelvarandused läksid põhja. Admiral Robert Fitzroy märkas, et katastroofe saanuks hõlpsasti vältida. 1861. aastal avaldas ta ajaloo esimese ilmaprognoosi. Peagi pärast seda sai temast riigi kõige kritiseeritum mees. (8 lk)

TESTI OMA TEADMISI: Ehitised (1 lk)

RISTSÕNA: Natside koonduslaagrid (1 lk)

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555