Imeline Ajalugu detsember, 12/2018 (87)

Foto: Shutterstock

Ajakirja Imeline Ajalugu detsembrinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK DETSEMBRIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

OHTLIKUD FILMITRIKID: Filmi lapsepõlves olid vaprad näitlejad ja kaskadöörid tööstusharu surematud kuningad. Majad kukkusid neile kaela, nad osalesid autoavariides ning sadasid alla lennukitega. Seda kõike järjest nõudlikumaks muutuva publiku lõbustamiseks ja jahmatamiseks. Ohvrid olid aga suured, sest filmikompaniide huvides hukkusid nii inimesed kui ka loomad. (10 lk)

TROOJA LANGUS: Üle saja aasta on teadlasi erutanud kreeklaste kuulus eepos – Homerose „Ilias“. Kas Trooja piiramine toimus ka tegelikult või on see puhas fantaasia vili? Uued avastused näitavad, et eepos on tõele seniarvatust lähemal. (10 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

KERAAMIKA LEIUTAMINE: 20 000 aastat tagasi hakkasid meie esivanemad valmistama savipotte ja muud keraamikat. Pottsepatöö leiutamine näib ülilihtne, kuid tegelikult oli see tehnoloogiline tiigrihüpe. Potid aitasid toiduga palju tõhusamalt ümber käia. (4 lk)

HITLERI IMELENNUK: Sellal kui liitlased kõrgel lendavate pommitajatega Saksa linnu purustasid, töötasid Saksamaa parimad insenerid välja erakordselt kiire rakettlennuki, mis suutis nelja minutiga 12 kilomeetri kõrgusele tõusta. See väike, kompaktne hävituslennuk oli maailmasõja kiireim lennumasin. (10 lk)

TALLINNA VEEVARUSTGUSE LUGU: Tallinna veevärk on sajandeid vana ja arenenud samas tempos linnaga. Mitme tänava nimi säilitab tänaseni mälestust kunagistest allikatest, kaevudest ja veevärgirajatistest, millest praeguseks ei ole enam midagi järel. (8 lk)

SUUR RANNAVÄRAV: Ehkki tänapäeval on suurtükitorn Paks Margareeta nii oma suuruse ja kuju kui ka asendi poolest Tallinna linnamüüris üks silmapaistvamaid ehitisi, algab Suure Rannavärava lugu juba mitusada aastat enne seda, kui Paks Margareeta ehitati. (6 lk)

VABADUSSÕJA KRIITILINE HETK: Vabadussõja kõige raskemal ajal, 1918. aasta detsembris näis Eesti olukord lootusetu. Väed taganesid ja sõdurid deserteerusid, tagalas tõstsid pead enamlikud töölised. Üksteise järel langesid Rakvere, Valga, Tartu ja Tapa. Mõne ulja ohvitseri ja paljude kindlameelsete sõdurite ja kaitseliitlaste abiga õnnestus vaenlase pealetungi siiski pidurdada. Appi tulid soomusrongid, inglased ning veel üks ootamatu asjaolu: Eesti suhteline toidurikkus. (6 lk)

TESTI OMA TEADMISI: Põlisasukad (1 lk)

RISTSÕNA: Trooja (1 lk)

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555