Imeline Ajalugu märts, 3 / 2019 (90)

Foto: Shutterstock

Ajakirja Imeline Ajalugu märtsinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

VANAAJA TITANIC: Sestpeale, kui kreeklastest käsnapüüdjad leidsid 120 aastat tagasi Antikythera saare juurest vanaaja laevavraki, on arheoloogid soovinud teada saada, kust laev pärit oli ja kes selle teele saatis. See üle 2000 aasta vanune vrakk oli täis antiikaja kõige mõistatuslikumat kaupa. Muuhulgas leiti vrakist ka salapärane nn Antikythera mehhanism, mida on peetud antiikseks kompuutriks (12 lk)

KATSE TEADUSE NIMEL: Kas kirurg saab ennast ise opereerida? Mis tunne on, kui sind üles puuakse? Seesugustele küsimustele vastuste leidmiseks on teadlased oma keha peal eksperimente teinud, pannes teaduse hüvanguks kaalule oma elu ja tervise. (4 lk)

TALLINLASTE EHTED: Ehtimine on alati olnud inimeste üks meelistegevusi. Ehted näitavad Tallinna ammuste elanike materiaalseid võimalusi, lisaks aga annavad informatsiooni ka nende kunagise maailmavaate ja ilumeele kohta. Teeme Tallinna esmamainimise 800. aastapäeva puhul sõnas ja pildis ülevaate tallinlaste ehetest. (5 lk)

AUTODE VERINE LAPSEPÕLV: Ameeriklased langesid esimese starteripöörde järel autode lummusse. Uus sõiduk pakkus enneolematut vabadust ja kiirust. Kui aga tänavail asendusid hobuvankrid mootorsõidukitega, hakkas veri voolama. Juhiluba polnud kellelgi ja politsei sekkus liiklusse alles pärast õnnetust. (10 lk)

HULL TEADLANE JA TEMA TEOORIA: 1871. aastal väitis itaalia arst Cesare Lombroso, et kurjategijatel on loomade tunnusjooned, mis paljastavad nende kriminaalse olemuse. Ta kutsus politseid üles loobuma tunnistajatest ning mõõtma selle asemel kahtlusaluste laupa, lõuga ja kõrvu. (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

ILURAVI RAMSESELE: Ulatusliku päästeoperatsiooni käigus liigutasid insenerid ja arheoloogid paigast kaks Egiptuse suurimat aaret: Ramsese templid Abu Simbelis. Nad lõikasid templid tuhandetonnisteks pusletükkideks, mis tuli ülal kaljul kaugemal taas kokku panna. (4 lk)

RASKED MÄRTSILAHINGUD: Eesti Vabadussõja üks kõige ohvrirohkemaid kuid oli 1919. aasta märts, mil Lõunarindel löödi raskeid lahinguid idast ja lõunast pealetungiva punaväega. Märtsis kaotas rahvavägi 281 meest langenute ja haavadesse surnutena. (6 lk)

LAULUISA ARSTIS RAHVAST: Võru linnaarst Friedrich Reinhold Kreutzwald pidi oma igapäevatöös võitlema posijate ja "tarkade" vastu. (4 lk)

TESTI OMA TEADMISI: Viikingid

RISTSÕNA: Antiikastronoomia

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555