Imeline Ajalugu aprill, 4 /2019 (91)

Foto: Wikimedia Commons

Ajakirja Imeline Ajalugu aprillinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

EESTI UUDISED: Uuemat Eesti ajaloolaste töömailt (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK APRILLIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

HITLERI VIIMANE LOOTUS: Nõukogude marssal Georgi Žukov oli kindel kiires võidus, kui ta 1945. aasta aprillis oma tankidele pealetungikäsu andis. Need liikusid mürinal Seelow’ kõrgendiku poole. Žukov oli aga valesti arvestanud. Järsud mudased kallakud ja väike Saksa vägi blokeerisid 900 000 Nõukogude sõduri tee. (12 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

VEIDRAD VALUUTAD: Maailma suurim raha oli käibel Vaikse ookeani Yapi saarel. Tonniraskuse ja traktorirattasuuruse kiviketta eest sai ehitada maja. Kuid rahana on käibinud ka koerahambad, oravanahad, tubakalehed ja juutukeras. (4 lk)

MOODSA TALLINNA HÄLL: Taani kuninga aed on tähtis paik Tallinna vanalinnas: selle alaga on seotud olulised sündmused linna ajaloos, lisaks kuhjaga legende ja lugusid. Siin on elanud ja tegutsenud linnaruumi kujundamisega seotud isikuid ja palju kunstnikke. Taani kuninga aia alal sai alguse keskaegne Reval ning loodi moodne linnaruum. (6 lk)

ELEGANTSED RÖÖVLID: Naistejõuk rüüstas Londoni luksuspoode. Linna moodsates ärides värisesid müüjad iga kord, kui lähenesid noored hästi rõivastatud naised. Alice Diamondi juhitud elegantne naistebande Forty Elephants röövis poodidest rõivaid, ehteid ja karusnahku. (8 lk)

SINGAPURI SÜND: Britid panid 1819. aastal aluse uuele tollivabale Aasia sadamalinnale, mis pidi murdma hollandlaste vürtsikaubanduse monopoli. Singapuri koloonia kasvas nii kiiresti, et britid kaotasid selle üle kontrolli. Selle asemel võtsid linna üle jultunud hiina klannid. (10 lk)

SÜDAMETE MATMINE: Keskajal lasid paljud kuningad ja ülikud matta oma südame muust kehast eraldi. Organ palsameeriti ja seejärel sängitati tähtsasse kohta. Süda kui hinge koda kaasati halastamatusse võitlusse maa, võimu ja au pärast. (2 lk)

MÕNISTE ÄRIDRAAMA: Eesti ajal käisid lätlased siinpool piiri viina ostmas. Poepidamine Mõnistes tõotas nii suurt kasu, et kaupluse ümber käivitus kirglik äriline intriig. (4 lk)

HÄIRITD LIHAVÕTTEPÜHAD: Aprillis 1919 valiti ja astus kokku Eesti Asutav Kogu. Otsekui rahvaesinduse tervitamiseks asusid punased just sel ajal Lõuna-Eestis marulisele pealetungile, lüües Eesti väerinna ohtlikult kõikuma. Aprillis langes rivist välja üle 2000 Eesti sõduri. (6 lk)

RISTSÕNA: Berliini vallutamine:

TESTI OMA TEADMISI: Ebausk

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555