Imeline Ajalugu juuli, 7/2019 (94)

Ajakirja Imeline Ajalugu juulinumbri 92-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

EESTI UUDISED: Uuemat Eesti ajaloolaste töömailt (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK APRILLIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

HITLERI TANKIKÜTID: Kui Teine maailmasõda puhkes, värbas Saksa armee erilist tüüpi sõdureid – tankikütte. Neil oli üks lahinguvälja ohtlikemaid ülesandeid: hävitada vaenlase mitmetonnised raskesti relvastatud tankid. Saksa tankiküttide pataljonidest kujunesid Teise maailmasõja ühed kardetumad ja surmavamad. Hoolimata muljet avaldavatest võitudest jäid nad siiski alatiseks Saksa ülistatud tankivägede varju. Kui sõjaõnn pöördus ja tankikorpused ei suutnud enam Nõukogude tankide hiidlainet tagasi hoida, olid just tankikütid need, kellest sai Saksamaa viimane kaitsevall. (12 lk)

TALLINLASE RANNASUVI: Suvel ihkab linlane müüride vahelt välja, nii on see alati olnud. Jõukamatel tallinlastel olid juba sajandite eest suvemajad või -mõisad linna lähistel, veidi vähem jõukad üürisid toa Kalamajas või mujal eeslinnas, et veidigi vabamalt hingata ning lasta end meretuultel paitada. Tehti ka lihtsalt väljasõite või jalutuskäike grüünesse ja küllap kuulus palavatel suvepäevadel sinna juurde ka kosutav rannasuplus. Suvitamine koos suplemisega hakkas laiemalt moodi minema 18.–19. sajandil. Millistes randades toona käidi ja kuidas rannapuhkus välja nägi? (6 lk)

HRUŠTŠOV AMEERIKAS: Kirglik tantsuetendus, tühistatud ekskursioon Disneylandi ja kaootiline farmis käik. Kui Nikita Hruštšov reisis 1959. aastal ringi riigis, mille oli ähvardanud hävitada, tekkis hulk pingelisi ja koomilisi olukordi. Nõukogude riigijuhile oli raske muljet avaldada, kuid see-eest oli teda lihtne välja vihastada. USA telepublikule kujunes Nõukogu riigijuhi visiit millekski seebiseriaali sarnaseks, mida igal õhtul jälgiti ja nauditi. (10 lk)

SALADUSLIK NOSTRADAMUS: Isegi rohkem kui neli sajandit pärast surma äratab Nostradamus uudishimu. Prantsuse prohvet olevat ennustanud kõike alates oma kuninga surmast kuni Hitleri Poolasse tungimise ja Maailma Kaubanduskeskuse ründamiseni. Oma hämaras sõnastuses on ta inimkonnale kriise ja katastroofe lubanud lausa aastani 3797. Ajaloolased ei tea palju Nostradamuse noorpõlvest, ainsana teatakse kindlalt, et ta oli kaupmehe poeg ja juudi päritolu. Tema tekstide saladuslikkuse põhjuseks peetakse nende ähmasust, mistõttu neist võib soovi korral välja lugeda kõike, sh ka prohvetlikke ennustusi. (6 lk)

VIIKINGITE SILD: Taani kuningas Harald Sinihammas lasi veel oma viimaseil eluaastail ehitada võimsa silla Vejle jõe orgu. 760 meetri pikkune rajatis on üks viikingiaja võimsamaid insenerisaavutusi. Pea kolm aastat on hulk meistrimehi vaeva näinud, et viikingite kunsti matkida ja nende ehitusvõtteid uurida. (4 lk)

JEHOOVA TUNNISTAJAD: Ajast, mil liikumine rohkem kui 100 aastat tagasi tekkis, on Jehoova tunnistajad veendunud, et maailma hukkumine on möödapääsmatu. Hoolimata asjaolust, et sündmust on ikka ja jälle edasi lükatud, jätkavad nemad ootamist. (4 lk)

EESTI VÄED RIIA ALL: Pärast 1919. aasta 23. juunil Võnnu all saavutatud võitu sööstsid Eesti väeosad edasi Riia poole. Ehkki edasi liiguti kiiresti, olid lahingud rasked ja ohvrirohked. Juuli alguses suudeti sakslased Läti pealinnast lahkuma sundida.

RISTSÕNA: Hruštšov USAs

TESTI OMA TEADMISI: Vana-Egiptus

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555