Imeline Ajalugu september, 9/2019 (96)

Ajakirja Imeline Ajalugu augustinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

EESTI UUDISED: Teateid Eesti ajaloolaste töömailt (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK SEPTEMBRIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

SHERLOCK HOLMESI SAJAND: 19. sajandi Inglise ajalehed olid täis artikleid kuritegude kohta ja reportaaže avalikest hukkamistest, kuhu võis koguneda kuni 30 000 uudishimulikku. Kurjategijaid vaadati vastikustundega, ent ometigi ülistati neid kui kangelasi. Loe lähemalt neljast kriminaalasjast, mis inglasi vapustasid. (2 lk)

MR. BRAVO SALADUSLIK SURM: 1876. aasta suvel jälgis terve Suurbritannia põnevusega, kuidas lahendati Charles Bravo ootamatu surma mõistatust. See juhtum oli lehelugejaile tõeline maiuspala, sisaldades mürgitamismõrva kõrgklassis, seksuaalset ahistamist ja armastuseta abielu. (6 lk)

KRIMINAALGEENIUS VALITSES LONDONIT: 1870. aastail ujutas Londoni üle kuritegude laine, nii et Scotland Yard pidi ületunde tegema. Paljude varguste, röövide ja pettuste taga seisis meistervaras Adam Worth. Ta tõmbas ise varju jäädes niite, juhtides kuritegelikku võrgustikku. (6 lk)

PEALAEST JALATALLANI: SHERLOCK HOLMES: Arstina ei saanud Arthur Conan Doyle kuulsaks. Ta hakkas kirjanikuks ning kindlustas meisterdetektiiv Sherlock Holmesi lugude autorina endale surematuse. Läbimurde tegi Holmes Strand Magazine’is. (2 lk)

SARIMÕRVAR KÄGISTAS SADU LAPSI: Meditsiiniõena oli Amelia Dyer koolitatud hädas inimeste eest hoolitsema. See inglanna tegi aga täpselt vastupidist. Ajalehekuulutuste kaudu pakkus Amelia Dyer õnnetutele vallasemadele nende laste eest hoolitsemise teenust. Peagi pärast laste „kasuemale“ üle andmist kadusid beebid jäljetult. (6 lk)

SCOTLAND YARDI SÜND: Scotland Yard on Suurbritannia pealinnas korda pidanud ligi 200 aastat. Rahvasuus võmmideks (bobbies) ristitud politseinikud hakkasid asendama eraisikutest vargapüüdjaid. Rahvas võttis mundris mehed külmalt vastu. (2 lk)

MÕRV RAAMATU JÄRGI: Kas kirjandus võib ajendada tavalist inimest mõrvama? Selle küsimuse esitasid endale Victoria ajastu inglased, kui aristokraat lord William Russell leiti surnuna, kõri läbi lõigatud. (6 lk)

TALLINNA FOTOGRAAF, KEDA POLNUD: Vahel komistab ajaloolane täiesti juhuslikult materjali otsa, millest hakkab hargnema salapärane ja põnev uurimus. Nii juhtus muuseumitöötajaga, kellele üks vanaproua andis karbitäie vanu klaasnegatiive. (6 lk)

MAAILMA KALLEIM PIDU: 1971. aastal tähistas Iraani šahh oma riigi 2500. aastapäeva ajaloolistes mõõtmetes peoga. Ta kutsus 600 külalist, lasi rajada maantee ja ehitada peo pidamiseks linna. Need hiiglaslikud kulutused läksid talle aga maksma trooni. (6 lk)

KAS EESTI VÕINUKS NÕUKOGUDE LIIDULE VASTU HAKATA: Septembris 80 aastat tagasi algas Teine maailmasõda ning Nõukogude Liit surus Eestile ja teistele Balti riikidele peale baaside lepingud. Need tõid kaasa riikide okupeerimise järgmisel suvel. Kas Eestil olnuks võimalus vastu hakata? (6 lk)

SIIVUTUD NÄPUMÄRGID: Inimesed on aegade hämarusest saadik kasutanud käemärke suhtlemiseks ja ka üksteise solvamiseks. Rooma impeeriumis kasutati püsti tõstetud keskmist sõrme usinasti ning seda hüüti siivutuks sõrmeks. Kuidas aga tekkis kurikuulus OK-märk? (4 lk)

VIKTORIIN: Antiikaja kreeklased

RISTSÕNA: Iraani šahh

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555