Imeline Ajalugu oktoober, 10/2019 (97)

Ajakirja Imeline Ajalugu oktoobrinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

EESTI UUDISED: Teateid Eesti ajaloolaste töömailt (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK OKTOOBRIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

DUELLID: Kas mõõk, rapiir või püstol? 18. ja 19. sajandi Briti härrasmehed pidid valima relva ja kaitsma oma au. Duellid polnud primitiivsed võitlused. Ranged reeglid pidid tagama, et mõlemal duellandil oleksid ellujäämiseks head väljavaated. (10 lk)

EESTI MAAREFORM: Talurahvas on aastasadu rüganud mõisa põllul, ent igatsenud alati oma maa järele. Kui sünnib Eesti riik, pole seega põletavamat küsimust kui inimeste maanälja kustutamine. Täpselt sada aastat tagasi oktoobris jõustuski seadus, mis innustas mehi Vabadussõtta minema ning täitis lõpuks kümnete tuhandete talupoegade unistuse saada endale oma talukoht. (8 lk)

VAMPIIRIHAUAD: Lõuna- ja Ida-Euroopas on arheoloogid leidnud suurel hulgal nõndanimetatud vampiirihaudu. Inimesed uskusid sajandeid, et mulda sängitatud lahkunud võivad muutuda kohutavateks koletisteks. Seetõttu tegid nad kõik, et vampiire hauas hoida. (6 lk)

VASARI KORIDOR: Mida teeb üks Itaalia hertsog, kes pelgab oma inimeste viha? Loomulikult rajab ta 1000 meetri pikkuse privaatse salakäigu, et saaks neljanda korruse kõrgusel segamatult risti üle oma linna kõndida. Firenze niinimetatud Vasari koridor valmis 1565. aastal. (2 lk)

KESKAEGSED MÄNGUD: Kas soovid järele proovida keskaegseid mänge või anda lastele mängu kaudu edasi teadmisi vanade aegade kohta? Loe mängujuhiseid ning uuri lisa Tallinna Linnamuuseumi töötubadest ja muuseumitundidest. (4 lk)

ELU ROOMA VAREMEIL: Keskajal kaotas sõdadest, katkust ja maavärinaist räsitud Rooma oma staatuse maailma pealinnana ning sellest sai kõigest 40 000 elanikuga provintsilinn. Roomlased pöörasid selja antiiksetele ehitistele ja unustasid linna suurejoonelise ajaloo. (8 lk)

MERERIIK HIINA: Rohkem kui 300 laeva, millel oli peaaegu 30 000 meest, pidid admiral Zheng He juhtimisel demonstreerima Hiina võimu läänepoolsetele riikidele. Hiiglaslik laevastik heiskas purjed 1405. aastal. Sellest mereretkest sai esimene kokku seitsmest ekspeditsioonist, mis viisid hiinlased Aafrikasse välja. (8 lk)

BERMONDT-AVALOVI AVANTÜÜR: Läti Vabadussõja oluline osa on võitlus Pavel Bermondt-Avalovi juhitud vene ja saksa väeosadega ehk nn Läänearmeega. Samal ajal kui vene valgete Loodearmee tungis Petrogradi, ründas Läänearmee hoopis Läti Vabariiki. Eesti läks lätlastele appi, kuid nõudis tasuks Valgat. (6 lk)

VIKTORIIN: Hispaania impeerium

RISTSÕNA: Duell

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555