Imeline Ajalugu detsember, 12/2019 (99)

Ajakirja Imeline Ajalugu detsembrinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

EESTI UUDISED: Teateid kodumaa ajaloost (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK DETSEMBRIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

JÕULUD NÕUKOGUDE AJAl: Kuigi nõukogude ajal ei keelanud jõulude tähistamist ükski seadus, oli jõulude kaotamine osaks kommunistide kirikuvastasest võitlusest. Jõulupühad muudeti tööpäevadeks ning nende tähistamist saatsid kriitika ja karistusedki. Siiski leidsid inimesed võimaluse neid pühi salaja pidada. (10 lk)

JOULUPUKKI KAHTLANE PÄRITOLU: Enne kui jõuluvanast sai kena valge habemega vanaisa, kes tuleb kingitustega, oli tal Soomes üks joomarist esivanem, kes hirmutas lapsi ja tühjendas kodusid jõulutoidust. (4 lk)

AGENT ZIGZAG: Kui 25aastane Briti varas Eddie Chapman sakslaste kätte vangi sattus, pakkus ta neile, et hakkab Hitleri heaks spioneerima. Kohe esimesel missioonil Inglismaale lasi ta end värvata ka Briti agendiks. Algas üks julgemaid topeltagendikarjääre ajaloos. (6 lk)

LIFTI AJALUGU: Ühel tehnikanäitusel New Yorgis demonstreeris mehaanik Elisha Otis 1854. aastal läbimurdelist leiutist. Ameeriklase lihtne, kuid geniaalne mehhanism tagas, et lift alla ei kuku. Leiutis muutis kogu maailma suurlinnade elu igaveseks. (8 lk)

VIIKINGITE RISTIJA: Frangi keiser otsustas aastal 826, et sõjakatest viikingitest peavad saama kristlased. Keiser valis selle ülesande täitmiseks välja õige mehe: munk Ansgari, kes oli valmis oma usu nimel surma minema. Hoolimata sellest, et viikingid põletasid ta kirikud ikka ja jälle maha, pöördus kartmatu misjonär Skandinaaviast elusana tagasi. (6 lk)

TUUMAÕNNETUS USAs: Sel sügispäeval valitseb Arkansase raketikompleksis täielik rahu. Juhtimisruumis käib lõbus vestlus, samal ajal kui kaks tehnikut teevad raketišahtis tavapärast hooldustööd. Äkki kõlab häiresignaal. Midagi on juhtunud šahtis, kus asub stardivalmis tuumarakett. Selle lõhkepea on 600 korda võimsam kui Hiroshimale heidetud tuumapomm. (10 lk)

JERUUSALEMMA MOSAIIKKAART: 1884. aastal hakkasid kristlikud põgenikud ehitama maju hilisantiikaja linna Mādabā varemeile Jordaanias. Peagi sattusid nad kaunitele mosaiikidele, mida keegi polnud üle tuhande aasta näinud. (2 lk)

VABADUSSÕJA LÕPULAHINGUD: Detsembris 1919 jätkusid Narva rindel rasked lahingud. Kuna novembri lõpus olid Punaarmee katsed tungida Jamburgi-Narva suunal Eesti kaitseliinist läbi ebaõnnestunud, asusid punased nüüd valmistuma rünnakuks üle jõe Narvast lõuna poolt. Nii loodeti kaitse murda ja Narva hõivata. See andnuks rahuläbirääkimistel trumbid Nõukogude Vene poole kätte.

VIKTORIIN: Salaliidud

RISTSÕNA: Viikingid

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555