Imeline Ajalugu märts, 03/2020 (103)

Ajakirja Imeline Ajalugu märtsinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

AJALOOLINE HETK: Rotipüüdjad Inglismaal (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK MÄRTSIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

UNUSTATUD SÕDURID KURAMAA MULLAS: Üle 10 000 skandinaavlase võitles Natsi-Saksamaa poolel. Paljud neist kaotasid elu Lätimaal Kura poolsaarel, kus taani, norra ja isegi mõned rootsi SS-sõdurid jäid Punaarmee piiramisrõngasse. Läti mittetulundusühing Legenda otsib lahinguväljal kadunud sõdureid. Ainuüksi möödunud aastal kaevati välja kolme taanlase ja kahe norraka jäänused. (12 lk)

KUNINGA KEELATUD ARMASTUS: Edward VIII sai Suurbritannia uueks kuningaks 20. jaanuaril 1936. Sündmust varjutas aga kõmu, et ta kohtus avalikult abielunaisega. Brittide meelest oli selle suhte jätkumine mõeldamatu, ent kuningas keeldus suhet lõpetamast. Ja justnagu oleks sellest vähe, suhtus Edward sümpaatiaga ka Adolf Hitleri Saksamaasse. (8 lk)

KESKAJA EBATÜÜPILISED NAISED: Neitsist väejuht, naissoost laenuhai ja üksikemast menukirjanik. Pimedal keskajal leidus võimekaid naisi, kes naeruvääristavad meie ettekujutust selle ajastu rangetest soorollidest. (4 lk)

INDIAANLASTE TUNDMATU ARGIPÄEV: Ühed Ameerika põliselanikud elasid pikkmajades, teised kasvatasid kõrvitsaid ja kolmandad püüdsid vaalu. Põhja-Ameerika indiaanlaste elu oli paljuski hoopis teistsugune kui asunike stereotüüpne ettekujutus hobuste seljas sõdalastest, kes vibu abil piisoneid küttisid. Indiaanlasi oli erinevaid, alates lambakarjustest kuni romantiliste flöödimängijateni. (4 lk)

KÕRTS MUUTUS KOHTUKS: Pikka aega suli ja petturi elu nautinud Roy Bean saabus 1882. aastal ühte Texase telklinnakusse. Seal elasid raudteetöölised, kes igal õhtul end täis jõid ja kaklesid. Vägivalla ohjeldamiseks määrati ametisse kohtunik. Valik langes kohaliku kõrtsi omanikule Beanile, kes võis oma kuritegelikku karjääri seaduse toel jätkata. (4 lk)

SALAPÄRASED SÜMBOLID: Inimene on alati end ümbritsenud tähendusrikaste sümbolitega nagu roos, Prantsuse vapiliilia või püramiid. Mõni märk on esinenud mitmel pool maailmas ja eri aegadel, sh haakrist, mida kasutasid nii hindud Indias kui ka natsid Saksamaal. (6 lk)

SÕJAVÄELINN SEVASTOPOL: Keisrinna Katariina II lasi ehitada Sevastopoli linna 1783. aastal vallutatud Krimmi poolsaare kagutippu ning tegi sellest kodu Venemaa Musta mere laevastikule. Mereväebaas muutis Sevastopoli kohe suurriikide mängu keskpunktiks. (2 lk)

JÕUKA EESTLASE AUTORÕÕMUD: Suur osa eestlasi tutvus autoga 20. sajandi esimesel kümnendil. Esmakohtumine oli sageli ehmatav, mõnikord isegi traagiline, kuid juba kümmekonna aasta pärast oli hirmus põrgumasin edukalt kodustatud, kirjutab Riho Paramonov. (10 lk)

RISTSÕNA: Sümbolid

VIKTORIIN: Kuulsad ekspeditsioonid

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555