Imeline Ajalugu juuni, 06/2020 (106)

Ajakirja Imeline Ajalugu juuninumbri 84-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK JUUNIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

UUS SARI: Natsi-Saksamaa langus. Sarja esimeses osas kirjutame elust Berliinis sõja viimastel päevadel. Õhurünnakud, nälg ja hirm punaarmeelaste ees iseloomustasid Berliini olustikku viimasel sõjatalvel. Vähesed uskusid natside kinnitusi peagi saabuva võidu kohta, ent keegi ei hakanud ka vastu. Iga päevaga jõudis katastroof lähemale. (10 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

NOOR NAINE JA FORD T: Kanadalanna Idris Hall oli äsja saanud 16aastaseks, kui ta silmas ajalehes seikleja Walter Wanderwelli kuulutust, milles mees otsis enda kavandatavale ümbermaailmareisile kaunist keelevaistuga assistenti. Reis üle tasandike ja läbi sõjapiirkondade oli ohtlik, kuid noore tüdruku unistus täitus ning ta sai lõpuks kuulsaks nime all Aloha Wanderwell. (8 lk)

EESTI-AEGNE KÖÖK: Iseseisvas Eestis jalad alla saanud linnaeliit ei soovinud oma söögilaual enam piirduda kartuli ja soolalihaga. Õhinal hakati proovima uudseid euroopalikke roogi ning juurutama peenemaid söögikombeid. Au sisse tõusis vitamiinirikas ja kalorivaene toit, mis aitas daamidel taljet hoida, kirjutab Anu Kannike. (8 lk)

VALUST HULLUNUD KUNINGAS: Kui Henry VIII oli noor, peeti teda üheks Euroopa leebemaks kuningaks, kuid aastatega muutus ta koletiseks. Haigused nõrgestasid ta keha, mürgitasid õilsat vaimu ja muutsid verejanuliseks türanniks. Henry krooniliste valude tõttu pidi elu jätma kuni 70 000 britti. (8 lk)

KALJULINN PETRA: 2000 aastat tagasi oli Petra suurlinn, millel oli rohkem võimu kui Damaskusel. Linn võis hoobelda tohutu templi ja amfiteatriga, kus oli istekohti 4000 pealtvaatajale. Siis aga vallutasid Petra roomlased, seejärel tabasid linna maavärinad ning lõpuks Petra unustati. Alles 1812. aastal läks üks seikleja otsima legendaarset vanaaja linna, mille jäänused asuvad tänapäeva Jordaanias. (6 lk)

HIINA PIINAD ILU NIMEL: Peaaegu tuhat aastat moonutati tüdrukutel alates kolmandast eluaastast jalgu, sidudes neid, et saavutada Hiina suurimat staatusesümbolit – kümnest sentimeetrist lühemat lootosjalga. Naised kaotasid võime normaalselt kõndida, kuid mehed armastasid nende kängitsetud jalgu. See võimaldas naistel teha soodsa abielupartii. (8 lk)

EESTI OKUPEERIMINE: 1940. aasta juunis okupeeris Nõukogude Liit Eesti ja teised Balti riigid. Punaarmee oli valmistunud suuremahuliseks sõjaliseks operatsiooniks Eesti vastu ning alustanud riigi mere- ja õhublokaadi. Sellega oli Eesti saatus otsustatud. (6 lk)

VIKTORIIN: Aafrika rahvad

RISTSÕNA: Saksamaa kapituleerumine

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555