Imeline Ajalugu september, 09/2020 (109)

Ajakirja Imeline Ajalugu septembrinumbri 92-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

EESTI UUDISED: Teateid kodumaa ajaloost (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

SARI "EESTI VABARIIK SEPTEMBRIS": Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

VIIKINGITE KUNINGLIK PERETÜLI: 10. sajandi lõpuks olid viikingiaja suurimad ja tugevaimad suguvõsad omavahel sõlmitud abieluliitude kaudu üksteisega tihedasti seotud. Vereside oli tugev, ent võimuiha ja reeturlikkus panid pereidülli pragunema. Selle tagajärjel algas Põhjalas verine võitlus võimu pärast. (10 lk)

VASTUPANDMATU CASANOVA: Teda teatakse kui kõigi aegade suurimat võrgutajat. 18. sajandi hurmur Giacomo Casanova tavatses läbi käia kuninglike isikute ja filosoofidega, võrgutas aadlidaame oma sarmiga ning mängis kaardimängus maha varandusi. Pidurdamatul seiklejal oli ka palju vaenlasi. (6 lk)

SAKSAMAA LÕIGATAKSE POOLEKS: 25. aprill 1945 läks ajalukku Elbe päevana ehk päevana, mil lääne- ja idarindel võidelnud sõdurid kohtusid. Kohtumiseks polnud mitte keegi otseselt valmistunud ja seepärast hakkasid venelased ameeriklasi tulistama. Need lasud osutusid külma sõja esimesteks. (6 lk)

SALAPÄRASED PEKINGI FOSSIILID: Kui Pekingi lähedalt leiti eelajaloolise inimese hammas, avanes fossiiliküttidele tõeline imedemaa. Teadlased avastasid Draakoniluude kõrgendikult ammustel aegadel elanud 40 inimlase jäänused. Juubeldamine lakkas, kui kivistised sõja ajal saladuslikult kadusid. (8 lk)

ÕIGE EESTI PERENAINE: 1920. ja 1930. aastail tõusis Eestis au sisse teadlik perenaine, kes oli kodumajanduskunsti õppinud spetsiaalsetel kursustel. Oma majapidamises juurutas ta võimaluse korral euroopalikke uuendusi, kuid kehtestas ka range korra. (6 lk)

EGITPTUSE SALADUSED KUMUS: Mõistatuslikud hierogrlüüfid (2 lk)

HILINENUD GÖTA KANAL: Juba 16. sajandil unistati Rootsis kogu riiki läbivast pikast kanalist, et mitte maksta Sundi väina tollimaksu, mille Taani kuningas oli laevadele kehtestanud. Kanali rajamine ei alanud aga enne 1810. aastat. Kui kanal 22 aasta pärast valmis sai, oli see lootusetult hilinenud. (8 lk)

PÖÖRANE LUKSUS USAs: Külalised New Yorgi luksuslikel pidudel suitsetasid 100dollaristest rahatähtedest keeratud sigarette ning sõid austreid, kuhu võõrustaja oli peitnud hinnalisi pärleid. Linna hiilgavatest häärberitest kõigest mõne kvartali kaugusel kasvas aga vaeste arv. Raevust rikaste raiskamise vastu hakkas lihtrahvas keema ja levisid kuuldused peatsest revolutsioonist. (6 lk)

VIKTORIIN: Meditsiiniajalugu

RISTSÕNA: Casanova

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555