Imeline Ajalugu jaanuar, 01/2021 (113)

Ajakirja Imeline Ajalugu jaanuarinumbri 84-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

RING ÜMBER KOGE: Tüse part vallutas Läänemer (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI 100: Sündmused kodumaal 100, 75, 50 ja 25 aastat tagasi. (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

CHURCHILLI KREEKA TRAGÖÖDIA: Sakslased sunniti Kreekast põgenema ja rahvas rõõmustas, kui Ateenasse saabusid Briti vabastajad. Toetus riigi kommunistidele oli aga suur ning Churchill pelgas nende võimulesaamist. Ta sõlmis liidu Kreeka äärmusparempoolsetega ja muutis Ateena sõjatsooniks, kus 80 000 Briti sõdurit pidid võitlema inimestega, kelle nad olid äsja vabastanud. (10 lk)

PÄTSI-AEGNE PEEN RESTORAN: Pealinna parima restorani Du Nord hing oli kogenud restoranipidaja Evald Palli, kes rakendas oma ettevõttes kiiresti euroopalikke ja ameerikalikke uuendusi, pööramata samas selga Vene ja Eesti köögile. (8 lk)

KAUKA JUMAL: Odin oli viikingite võimsaim jumal. Ta oli tark ja hirmuäratav sõdalane, kes elas Valhallas. Seal koondas ta lahinguväljadel langenud mehed enda ümber sõjamängudeks ja pidusöökideks Midgårdis. Jumalate kuningas oli siiski enamat kui ainult sõdalane. Ta valdas ka nõia- ja luulekunsti. Väidetavasti ei saavutanud Odin iialgi ainult üht asja: populaarsust tavainimeste hulgas. (4 lk)

NAISTE PROTESTID: Naised olid 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi algul võidelnud valimisõiguse eest. 1960. aastate feministlik laine toetus sellele edukale võitlusele naiste õiguste ja võrdsuse nimel. Kuigi läänemaailma naistel oli nüüd lubatud osaleda poliitilises protsessis, said paljudest neist Teise maailmasõja järgseil aastail koduperenaised. Nende töö oli kanda hoolt kodu, mehe ja laste eest. Nende endi ambitsioonidele oli ruumi ainult koduseinte vahel. Feministid soovisid seda kõike muuta. (6 lk)

KARANTIINI AJALUGU: Kui ravimid ei aita, on võimud aastatuhandeid kasutanud katku, koolera jt haiguste epideemiate vältimiseks karantiini. Alati pole see toimunud kodanike endi vabal tahtel. Ühe vanima näite karantiinist võib leida Piibist Vanast Testamendist. Kolmandas Mooseses raamatus annab Issand ise juhtnöörid, mille järgi pidid preestrid isoleerima pidalitõve tunnustega inimesed seitsmeks päevaks. Selle aja möödudes pidi preester patsienti uurima ja tuvastama, kas sümptomid on muutunud. (6 lk)

EGIPTUSE KUNST KUMUS: Hauapanused (2 lk)

MEELETU ETNOGRAAF: Norralane Thor Heyerdahl oli kirjanik, iseõppinud etnograaf, amatöörarheoloog ja keskkonnaaktivist. Tema ekspeditsioonid maailmameredel tekitasid ajalehtede esikülgedel suuri pealkirju, kuid akadeemiline teadusmaailm ei võtnud tema püstitatud hüpoteese ja teooriaid tõsiselt. Balsapuust ja papüürusest valmistatud arhailistel alustel üle ookeani purjetades õnnestus Heyerdahlil siiski tõestada, et sama võisid teha ka muistsed inimesed. (6 lk)

REISISIHT KIIEV: 8. sajandil asusid viikingid elama Dnepri jõe kallastele tänapäeva Ukrainas. Seal rajasid nad Kiievi – linna, millest pidi saama võimsa russide riigi pealinn. Aitame otsida Kiievist kohti, mille kaudu tunnetada viikingilinna ajalugu.

LASERIGA ACKERMANNI AVASTAMAS: Tallinna Rootsi-aegne kujur Christian Ackermann nikerdas puuskulptuure kirve, sae, peitli jm lihtsate riistadega. Tema teoste uurimiseks rakendati töösse aga laserskannerid ja tipptehnoloogilised analüüsiseadmed. Algas unikaalne uurimisprojekt „Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas“.

VIIMANE VEERG: Vabadussõja sõdurid naistega saunas.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555