Imeline Ajalugu märts, 03/2021 (115)

Ajakirja Imeline Ajalugu jaanuarinumbri 92-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI 100: Sündmused kodumaal 100, 75, 50 ja 25 aastat tagasi. (6 lk)

LENINI PUNATERROR: 1917. aastal andis Lenin oma vast loodud julgeolekuorganile tšekaale korralduse rünnata kõiki revolutsiooni vaenlasi. Bolševike liider kartis, et vastased lämmatavad revolutsiooni, ning päästis seetõttu valla brutaalse vägivalla. Algas ajaloo üks armutuimaid terroriaktsioone. (10 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

EIFFELI TORN: Kui Gustave Eiffel sai ülesande ehitada Pariisi keskele maailma kõrgeim torn, olid intellektuaalid selle vastu. Prantsusmaa juhtivad kunstnikud ja kirjanikud kaebasid linnavalitsusele, kui õudseks see rajatis kujuneb. Linnavalitsus ei kuulanud vaimuinimesi ning 1889. aastaks oli maailma ikoonilisim ehitis valmis. (8 lk)

STSEENID EESTI ABIELUST: Milline on traditsiooniline abielu, mille kaitseks oleks sel kevadel korraldatud äärepealt referendum? Üllataval kombel näib sellele mõistele kõige paremini vastavat abielumudel, mis tekkis 20. sajandi keskel Ameerika Ühendriikides ja Lääne-Euroopas. (10 lk)

TASULINE SEKS EESTI KÜLAS: Tavapäraselt seostub prostitutsioon ehk tasu eest seks linnade, sadamate ja sõjaväeosadega, kus on palju vallalisi või kodunt eemal viibivaid mehi. Siiski ei olnud see nähtus täiesti tundmatu ka maa­piirkondades ning seda esines Eesti küladeski, kirjutavad Andreas Kalkun ja Kersti Lust. (2 lk)

EGIPTUSE SALADUSED KUMUS: Vanade egiptlaste kosmeetikatarbed. (2 lk)

COCO CHANEL: Klassikalise šanellkostüümi ja maailma kuulsaima lõhnaõli looja oli väga tugev ärinaine. Coco Chanel vihkas vaesust, mis oli teda lapsepõlves ümbritsenud, ning ta püüdis kogu elu tõestada, et on niisama palju väärt kui ühiskonna kõrgkiht. (4 lk)

IGAVENE REETUR JUUDAS: Juudas Iskariot oli Jeesuse jünger, keda kristlased on põlanud peaaegu 2000 aastat. Ta müüs Jeesuse maha koti hõberaha eest. Ometi leidub ka kõige hullemal kurikaelal austajaid. Juudas on nähtud mitte Jeesuse reeturit, vaid hädavajalikku abimeest lunastuse saavutamiseks. (8 lk)

MÄRTSIPOMMITAMISE TRAUMA: Noor naine astub peatunud trammist otse põlevasse linna, mida ründavad vaenlase pommilennukid. Ta tormab varjendisse, teadmata midagi oma pere saatusest. Tallinlanna Vilma-Irene Põikliku jutustused 1944. aasta Tallinna märtsipommitamisest tõid selle öö õudused elavana ta lapselapse silme ette, avades justkui ajatunneli ammusesse aega. (6 lk)

MANGOPALAVIK HIINAS: Kultuurirevolutsiooni ajal saatis Mao tuhanded vabrikutöölised võitlema fanaatiliste üliõpilastega. Julgustuseks kinkis esimees neile midagi sellist, mida nad ei olnud varem kunagi näinud – kasti mangosid. Mao kink põhjustas Hiinas tõelise mangohulluse. Puuvilja ülistati ja kõiki, kes seda ei austanud, ootas surmanuhtlus. (4 lk)

VIKTORIIN: Riigijuhid

RISTSÕNA: Uus Testament

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555