Imeline Ajalugu aprill, 04/2021 (116)

Ajakirja Imeline Ajalugu jaanuarinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI 100: Sündmused kodumaal 100, 75, 50 ja 25 aastat tagasi. (6 lk)

HITLERI POMM: Teise maailmasõja ajal kartsid ameeriklased, et Natsi-Saksamaa võib valmistada tuumarelva. Seetõttu anti USAs teadlastele sakslaste edestamiseks vabad käed. Saksa teadlastel oli tegelikult puudus kõigest ja ühtlasi vaevasid neid süümepiinad. Viimastel sõjakuudel peitis osa neist end kaljukoopasse. (10 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

JAKOBSONI SURM: Neljakümne aasta vanusena ootamatult surnud Carl Robert Jakobson, eesti rahvusliku liikumise üks juhte, maeti esmaspäeval, 27. märtsil 1882 oma kodutalu maale Kurgjal. Artur Jugaste annab ülevaate rahvajuhi haigestumisest, tema viimastest päevadest ja matustest ning eesti ühiskonda tabanud šokist. (8 lk)

TÕELISED MUSKETÄRID: Võitlusvalmid, lojaalsed ja hulljulged musketärid olid Prantsusmaa rusikaks 17. sajandi Euroopa lahinguväljadel. Koosnedes uljastest maameestest, kelle murrakut pariislased halvustasid, võitles musketäride üksus vapralt ja sai Louis XIV kardetud eliitsõjaväeks. (8 lk)

MEES RABAST: Ligikaudu 2400 aastat tagasi poodi ja maeti Taanis tänapäeva Silkeborgi linna lähedasse rabasse üks mees, keda nüüdsel ajal hüütakse Tollundi meheks. Hiljuti otsustasid teadlased selle väga hästi säilinud rabalaiba põhjalikumalt luubi alla võtta, et välja selgitada tema elu ja surmaga seotud asjaolud. (8 lk)

REVOLUTSIOONI TEOREETIK: Noore radikaalse filosoofiaüliõpilasena hakkas Karl Marx kirjutama Preisimaa konservatiivset valitsust kritiseerivaid artikleid ajalehele Rheinische Zeitung. Ajaleht keelati ära ja ta suundus Pariisi, kus ühines teise opositsioonilise ajalehe toimetusega, mille võimud samuti peagi kinni panid. (2 lk)

HIINLASED EHITASID USA RAUDTEE: Esimese üle Ameerika mandri ulatuva raudtee ehitamine oli USA ajaloo üks suurimaid saavutusi. Ettevõtmine toimus aastail 1863–1869, nõudis tohutut pingutust ja oli eluohtlik. Tööst olid huvitatud ainult vaesed hiinlased ja iirlastest immigrandid, kuna neil ei olnud muud valikut. (8 lk)

ARMEENIA GENOTSIID: 1915. aasta kevadel algatas Türgi valitsus genotsiidi riigi peamiselt kristlike armeenlaste vastu, kes mõrvati või asustati ümber. See mõjutas ka teisi kristlasi. Nende seas oli õpetaja Mary Graffam, kes rääkis oma loo ajalehe­korrespondendile. (2 lk)

VIKTORIIN: Arvutid

RISTSÕNA: Mood

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555