Imeline Ajalugu mai, 05/2021 (117)

Ajakirja Imeline Ajalugu mainumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI UUDISED: Teateideid kodumaa ajaloost (2 lk)

EESTI 100: Sündmused kodumaal 100, 75, 50 ja 25 aastat tagasi. (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

SUUR LAPSERÖÖV: Kui Charles Lindbergh lendas 1927. aastal üksinda üle Atlandi ookeani, sai temast üks Ameerika superstaare. Kõike, mida kangelaspiloot tegi, kajastati ajalehtede esikülgedel. Kui rööviti tema 20kuine poeg, olid Ühendriikide elanikud vapustatud. Järgnes kolme aasta pikkune jaht röövlitele. Süüdlane tabati. Kas ta oli ikka ainus? (10 lk)

TURTSAKAS REISIJUHT: Portugallased on kobakäpad. Itaalia on täis kerjuseid. Rootsis varastavad kõik. 1849. aastal ilmunud reisijuhi autor oli üks Briti proua, kel oli iga riigi kohta midagi halba öelda. (6 lk)

SAJANDI TORM LÄÄNEMEREL: Miski ei valmistanud Läänemere Taani ja Saksamaa ranniku elanikke ette selliseks üleujutuseks, mis neid 1872. aasta novembris tabas. Surid sajad inimesed ning merre uhuti lugematul arvul taluhooneid, ent vee rünnak oli kõigest katastroofi algus. (6 lk)

HOLOKAUSTI LÄTTED: Adolf Hitler pidas juute parasiitideks, kes ähvardasid sakslasi ning püüdlesid salamisi maailmavalitsejateks. Ta ei olnud oma juudivihkamises kaugeltki üksi. Antisemitism oli Euroopas levinud ja eelarvamused said erilise tuule tiibadesse siis, kui natsid 1933. aastal võimule tulid. Viis aastat hiljem kees vihkamine üle. (8 lk)

HÄRRA TRUMANI MAAILM: Aatomirünnak Jaapanile, sõjast laastatud Euroopa ja ähvardav Nõukogude Liit – maailm oli 1945. aastal kaose veerel. Sellesse langemist aitas vältida suuresti üks mees. Harry S Truman sai Ameerika Ühendriikide presidendiks tänu juhusele, kuid ta ehitas üles maailma, mida me tunneme praegu. (6 lk)

VAARAO NAPOLEON: Noor kindral Napoleon vallutas 1798. aastal Egiptuse tänu oma taktikalisele osavusele. Ta kavatses Niiluse maad kasutada hüppelauana Lähis-Ida ja Kesk-Aasia vallutamiseks. Egiptuse isehakanud vaarao alahindas aga viha, mida tema uued alamad tema vastu tundsid. Peagi põles Egiptus mässuleekides. (8 lk)

KASTIILIA ISABEL: Kastiilia kuninganna Isabel ja tema abikaasa Aragóni kuningas Fernando rajasid ühtse kristliku Hispaania. Tänutäheks said nad paavstilt austusväärse tiitli los Reyes Católicos ehk katoliiklikud monarhid. Ristimise maksid kinni neis piirkonnis elanud inimesed, eriti moslemid ja juudid, keda kiusati taga ning kes pagendati riigist. (6 lk)

AJALOOLINE KRIMILUGU: USA populaarne president William McKinley tundis end ohutult, kui ta 6. septembril 1901 sisenes Buffalo linnas rahvast tulvil kontserdisaali. Presidendi imetlejad seisid järjekorras, et tema kätt suruda, kuid kõik ei soovinud talle head. Turvareeglite eiramine maksis kurjasti kätte.

VIKTORIIN: Kuulsad linnad

RISTSÕNA: Napoleon

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555