Imeline Ajalugu juuni, 06/2021 (118)

Ajakirja Imeline Ajalugu juuninumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

AJALOOLINE HETK: Lech Walesa peab kõnet (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI VABARIIK 100: Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

VIIKINGID POOLAS: Väikeses unustatud Poola külas on arheoloogid välja kaevanud mitu saladuslikku 11. sajandist pärit hauda. Leid on äratanud suurt tähelepanu, kuna analüüsid näitavad, et surnud pole poolakad, vaid skandinaavlased. Sensatsiooniline avastus viitab, et viikingid mängisid Poola riigi rajamisel tähtsat rolli. (8 lk)

PILDID SIBERIMAALT: Arreteerimised algasid peagi pärast Eesti okupeerimist 1940. aasta suvel. Juba järgmisel aastal lisandusid küüditamised, mille käigus saadeti perekondade kaupa oma kodudest ära Nõukogude võimu silmis ebausaldusväärsed elanikud. Muu materjali hulgas jutustavad küüditatute lugu ka fotod, mida nad kodust kaasa võtsid või mis on pildistatud juba Siberis, kirjutab ajaloolane Aigi Rahi-Tamm. (8 lk)

VEIDRA JALATSID: Tuhandeid aastaid on inimesed oma jalgu katnud jalatsitega. Aja jooksul muutusid need tarbeesemeist väljendusvahenditeks ja moodi läksid teatud tüüpi kingad või saapad. Osa leiutisi olid käimiseks kõlbmatu või murdsid lausa jalgu. (6 lk)

KES TAPPIS MOZARTI: Helilooja Wolfgang Amadeus Mozart suri 35 aastasena oma muusikuvõimete tipus olles. Kas see oli mõrv? Kas seda tegi kade rivaal, petetud abielumees või hoopis vaevatud abikaasa? Kuuldused levisid Viinis kiiresti. (8 lk)

EUROOPA ESIMENE TEADUSEKSPEDITSIOON: 7. jaanuaril 1761 saadeti Taani kuninga õnnistusel teele Euroopa ajaloo esimene teaduslik ekspeditsioon. Teadlased pärinesid Taanist, Rootsist ja Saksamaalt. Elusana pöördus neist tagasi üksainus. (4 lk)

JUUTIDE TAGAKIUSAMINE: Poola juut Samuel Willenberg võitles Nõukogude Liidu vastu, kui see Poolasse tungis, ning osales ka Varssavi ülestõusus Saksa okupantide vastu. Imekombel oli ta üks vähestest, kes pääses põgenema kurikuulsast natside surmalaagrist Treblinkast. Kogu ülejäänud elu jäädvustas ta oma mälestusi surmavabrikust. (8 lk)

EESTI-AEGNE LINNAELU: Eestlased kohanesid linnaeluga alles iseseisvuse päevil. Esialgu elati alevites ja agulites ehk pisikestes puust linnades, kuhu moodsad mugavused jõudsid tasapisi aastate jooksul, kirjutab Ene-Margit Tiit (Eesti Statistikaamet). (10 lk)

VIKTORIIN: Vabadusvõitlejad

RISTSÕNA: Jalatsid

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555