Imeline Ajalugu august, 08/2021 (120)

Ajakirja Imeline Ajalugu augustinumbri 92-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI VABARIIK 100: Mis toimus eri aastatel (6 lk)

CALIFORNIA SARIMÕRVARID: Päikeselises Californias on ilm soe, kleidid lühikesed ja uimastid hõlpsasti kättesaadavad. 1970. ja 1980. aastail hiilis sellesse kuldsesse osariiki hirm. Piirkonda tabas tõeline sarimõrvarite epideemia. Politsei ei jõudnud veel üht tapjat arreteerida, kui järgmine juba oma verised jäljed maha jättis. (28 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

SADIST MÕRVAS SAATANA NIMEL: Richard Ramirez mõrvas Los Angelese ööpimeduses vähemalt 15 inimest. Ta vägistas oma ohvrid ja joonistas moonutatud surnukehadele satanistlikud sümbolid, et avaldada austust saatanale.

KOLETISTE PARADIIS: 1980ndate keskel hakkasid Los Angelese kehvema linnaosa South Centrali kõrvaltänavaile kuhjuma mustanahaliste naisprostituutide ja uimastisõltlaste laibad. Peagi sai selgeks, et sarimõrvareid võib olla rohkem kui üks ning nad kasutavad ohvrite leidmiseks ära linnaosa tabanud kräkiepideemiat.

SARIMÕRVARITE TÜÜBID: Suurem osa sarimõrvaritest saavad seksuaalse rahulduse ohvri üle saavutatud võimust ja kontrollist. Nad naudivad ohvrite alandamist ja piinamist. Tapjate arvates väljendab mõrv lõplikku võimu, mis neil ohvri üle on.

SARIMÕRVAR VÕITIS TELESÕU: Rodney Alcala võlus publikut, kui ilmus 1970. aastate lõpus Ameerika Ühendriikide kohtingusaatesse. Laia naeratuse ja häbematute märkuste taga peitis poissmees aga sünget saladust. Ta oli sarimõrvar ning teles esinemise ajaks oli tema hingel juba vähemalt neli elu.

KINNISIDEEGA KIRJANIK SAI MÕRVARI JÄLILE: Hoolimata jäledast karjäärist, mis hõlmas 194 sissetungi kodudesse, 50 vägistamist ja 13 mõrva, õnnestus sarikurjategijal hüüdnimega The Golden State Killer 40 aastaks vabadusse jääda. Talle sai jälile kirjanik Michelle McNamara, keda huvitasid lahendamata mõrvajuhtumid.

AJALOOLINE HETK: Ristimärgi Leedus (2 lk)

SNORRI STURLUSON: Keskaegne kroonik Snorri Sturluson kirjutas skaldikunsti käsiraamatu „Noorem Edda“, milles kirjeldatakse viikingite mütoloogiat, ning samuti Norra kuningate ajaloo „Heimskringla“. Lapsena anti Snorri teise perekonda, hiljem sai temast Islandi üks võimsaimaid mehi. (4 lk)

ROOMA MUST MAAGIA: Antiikajal olid maagidel ja nõidadel käed-jalad tööd täis, sest vanad roomlased ja kreeklased olid veendunud, et nõidus on otsetee edule. Loitsude ja vahanukkude abil võis vallutada unistuste naise, tappa vaenlase ning halvata kohtuvaidluse vastaspoole. (4 lk)

MÄSS PURJELAEVAL BOUNTY: Purjelaeval Bounty puhkenud mässu käigus pandi kapten Bligh koos 18 mehega sõudepaati ja neile anti kaasa viie päeva toit. Paadis olnud meestel oli kaks võimalust: kas randuda vaenulike põliselanikega saartel või sõuda 6700 km kaugusel asuvasse kolooniasse. Kapten valis pikema reisi. See oli saatuslik otsus. (8 lk)

NAERATAVAD PORTREED: Kaks aastat enne Prantsuse revolutsiooni korraldas kunstnik Élisabeth Vigée Le Brun Pariisi kunstimaailmas revolutsiooni, pannes näitusele portree, millel ta naeratas. Sellist asja polnud keegi varem teinud! Kus on selle häbi ots! See on ju inetu! (6 lk)

VIKTORIIN: Mõrvas ja tapmised

RISTSÕNA: Merehädalised

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555