Imeline Ajalugu oktoober, 10/2021 (122)

Ajakirja Imeline Ajalugu oktoobrinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI VABARIIK 100: Mis toimus eri aastatel (6 lk)

NSVLi LÕPP: 1985. aastal sai Mihhail Gorbatšovist Nõukogude Liidu liider. Ta soovis reformida diktaatorlikku riiki, kus inimeste elu läks üha kehvemaks. Reformide tuumaks oli eraettevõtluse lubamine, tsensuurist loobumine ja reaalse demokraatia ehk mitme kandidaadiga vabade valimiste juurutamine. See kõik oli kommunistlikus riigis seninägematu ja pealegi otseses vastuolus marksistlik-leninliku ideoloogiaga. Ees seisis võitlus nii vanameelsete kommunistidega kui ka iseseisvusmeelsete rahvusvabariikidega. (10 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

TEADUS EKSITEEL: Teadus pole kaitstud ei eksimuste ega ka tahtlike tüssamiste eest. Palju kordi on teadlase maski kandnud petistel õnnestunud eksitada tavainimesi – ja vahel isegi kogu teadusmaailma – väljamõeldud kõmuliste avastustega. (4 lk)

VALLAKIRJUTAJAD: Tsaariaegne vallakirjutaja polnud hall paberimäärija, vaid mõnel pool oli ta hoopis valla tähtsaim mees. Kogenud kirjutaja pani oma pilli järgi tantsima nii vallavolikogu kui ka -kohtu. Sel moel võis ta lohakil valla õitsengule viia, ent võis ka usaldust kuritarvitada, kirjutavad Tõnis Türna ja Kersti Lust. (6 lk)

POMM POSTI TEEL: Endine matemaatikaõppejõud Ted Kaczynski koostas oma metsaonnis ühe kirjapommi teise järel. Alates 1978. aastast saatis ta Amerikas eluohtlikke seadeldisi inimestele, kes töötasid peamiselt lennunduses ja ülikoolides. Uurinud nn Unabomberi juhtumit 16 aastat, ei olnud FBI kurjategijal ikka veel jälil. (8 lk)

ROOMA MAKSUD: Keiser Diocletianus võttis 284. aastal üle kaoses Rooma riigi. Impeeriumi päästmiseks viis ta ellu reformi, mis paiskas kogu elanikkonna maksuorjusse. Tema riigis vohas ametnikkond ja nürimeelne käsumajandus. (8 lk)

EESTIAEGSED ARSTID: Nakkushaigused, alkoholism, prostitutsioon ja laste suremus – nende probleemidega tuli noore Eesti riigi tohtritel rinda pista kõige rohkem. Ravikindlustust enamasti polnud ning igas haiglas kehtisid omad hinnad. Külades tegutsesid edasi ravitsejad, lausujad ja hambatõmbajad, kel puudus arstiharidus, kirjutab Anna Rindaldo. (8 lk)

PÜHAD PIRAADID: Kui johanniidid 1530. aastal Malta saare endale lääniks said, alustas see vaimulik rüütliordu Osmanite riigi vastu täiesti uut moodi sõda. Rüütlid panid kokku suure piraadilaevastiku, mis ründas jumala nimel iga moslemite alust. (8 lk)

VIKTORIIN: Mütoloogilised olendid

RISTSÕNA: Ajanäitajad

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555