Imeline Ajalugu november, 11/2021 (123)

Ajakirja Imeline Ajalugu novembrinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI VABARIIK 100: Mis toimus eri aastatel (6 lk)

PÕHJAMAADE KUNINGANNA: Tema vaenlased kutsusid teda püksata kuningaks, kuid lõppkokkuvõttes olid püksid just Margrete jalas. Ta suutis võtta võimu kõikide Põhjamaade üle, kasutades selleks nii kavalust, altkäemaksu, mõõka kui ka tarkust. (8 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

OSAMA BIN LADEN: Miljardäri pojana võinuks tulevane esiterrorist elada luksuslikku elu, kuid otsustas austusest isa vastu pühendada elu islami vaenlaste vastu võitlemisele. Neist esimeseks osutus Nõukogude Liit, kelle Afganistanist väljalöömisse andis bin Laden suure panuse. (10 lk)

BUDDHA ON VIRGUNUD: 2500 aastat tagasi mässas üks India rikas noormees oma ülihoolitseva isa vastu. Siddhārtha Gautama lahkus isa paleest ja tantsutüdrukutest, et valida askees ja lihasuretamine. See läks talle maksma peaaegu elu, kuid siis leidis ta vastuse, mida oli otsinud. (6 lk)

AJAST SAI TARBEKAUP: Esimesed mehaanilised kellad olid ebausaldusväärsed. Ajapikku muutus kell täpsemaks ja hakkas inimeste elu valitsema. Ajast sai kaup, mida võis osta ja müüa. (2 lk)

AJALOOLINE FOTO: Käpamassaaž lõvile. (2 lk)

KREEKA NAISTEMAJA: Antiikse Kreeka naiste elu kulges peaaegu eranditult günetseumis – peremaja ülemise korruse osas, mis oli reserveeritud naistele ja lastele. Meesteruumid olid naistele keelatud territoorium. Väljapoole kodu jäävas maailmas, näiteks templis või teatris, võisid naised käia ainult oma isa või abikaasa saatel. (2 lk)

EESTI KLAASITÖÖSTUSE HIILGUS: Klaasitootmine on Eesti pikima ajalooga tööstusharu. Nelja sajandi jooksul on seda toorainemahukat ja keerulise sünnilooga materjali valmistatud rohkem kui poolesajas ettevõttes, millest mõni on tõusnud Läänemere piirkonnas juhtivaks, kirjutab Anne Ruussaar. (6 lk)

VIIKINGID PÜRENEE POOLSAAREL: Pärast Inglismaa ja Frangi riigi ranniku rüüstamist leidsid viikingid uue röövsihi – Pürenee poolsaare. Kohtumine moslemitega kujunes neile halvaks üllatuseks. (6 lk)

KEMOTERAAPIA ALGUS: Kui Ameerika sõjaväearst Stewart Francis Alexander saabus ravima meremehi, kes olid saanud vigastada Luftwaffe 1943. aasta 2. detsembri rünnakus Bari sadamale Lõuna-Itaalias, märkas ta neil vigastusi, mis sarnanesid sinepigaasi põhjustatud vaevustele. Vastupidiselt esialgsele arvamusele ei olnud gaasi kasutanud natsid, vaid pommid olid asunud mõnel sadamas seisnud Briti või USA laeval. Ravi käigus tekkis tal idee, kuidas võiks võidelda vähirakkudega. (8 lk)

INDIAANLASTE KÜÜDITAMINE: 1838. aastal ajas USA armee tšerokii-indiaanlased välja nende kodudest Ühendriikide kaguosas. John Burnett oli üks sõduritest, kes küüditamises osalesid. 80. sünnipäeval kirjutas ta oma lapselastele kannatustest, mida indiaanlased Pisarate teel üle elasid. (2 lk)

NEED KUULSAD VIIMASED SÕNAD: Inimese surmaeelsed viimased sõnad on alati leinajaid paelunud. Kuningate ja keisrite viimased sõnad on valla päästnud kodusõdu ning pannud aluse vandenõuteooriatele. (4 lk)

VIKTORIIN: Antarktika

RISTSÕNA: Buddha

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555