Imeline Ajalugu veebruar, 02/2022 (126)

Ajakirja Imeline Ajalugu veebruarinumbri 92-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI VABARIIK 100: Mis toimus eri aastatel (6 lk)

AJALOOLISED NALJAD: Sakslased rääkisid nalju Hitlerist, roomlased pilkasid keisri abikaasat ja maailma teadaolevat esimest nalja on tänapäeval võimatu mõista. Me uurime huumorit läbi ajaloo ja valime aegade parima nalja. (12 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

TSAARI VIIIMANE KIRI: 1917. aasta veebruaris rullusid revolutsioonilained üle sõjast räsitud Venemaa. Samal ajal kui nälg ja rahutused riiki rüüstasid, veeretas tsaar päevi õhtusse kindralstaabi peakorteris. Riigiasjadest tüdinenud, suutis ta mõelda üksnes oma perekonnale – seda näitavad tema kirjad abikaasa Aleksandrale. (2 lk)

KREEKA TULI: 7. sajandil laiendasid araablased kiiresti oma valdusi. Neid tõrjus tagasi üks salapärane relv – Kreeka tuli. Kõik kartsid leeke, mida ei saanud lämmatada. Põleva segu valmistamise retsept oli maailma üks kõige paremini hoitud saladus. (4 lk)

SURIMASKID: Surimaskidel oli alates 18. sajandist suur roll nii kadunukeste mälestamisel kui ka teaduslikes uuringuis. Erinevalt muust Euroopast ei hääbunud Eestis ja Venemaal maskide tegemise komme ka 20. sajandil, kirjutab Tartu ülikooli muuseumi kuraator Anu Rae. (8 lk)

JAAPANI INVASIOON USAS: 1942. aastal tungis Jaapan kahele saarele Alaska ranniku lähedal. Ühendriigid tundsid invasiooni pärast piinlikkust, kuid tagasivallutamine muutus tõeliseks põrguks, sest lumisel mägimaastikul varitsesid Jaapani sõdurid ja nende paigaldatud miinilõksud. (6 lk)

SIBERI VALLUTAJA: Jermaki juhitud kasakad olid sündinud sadulas ja kappasid rajaleidjatena Siberisse, et laiendada Ivan Julma impeeriumi. Tsaari sõdalaste teel seisid aga ees salakavalad tatarlased. (4 lk)

IRU LINNUS: Iru linnamäelt võisid pronksiajal alguse saada Kalevipoja legendid. Just seal oli tänase Tallinna vanim asulapaik, mille ajalugu ulatub neoliitikumini. Viikingiajal oli Iru tähtis rahvusvaheline keskus viikingite Idateel, kirjutab Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiakogu hoidja Küllike Tint. (8 lk)

TEGELIK DOWNTON ABBEY: Kaunis Lõuna-Inglismaa maakohas asub üks maailma tuntumaid hooneid. Miljonid televaatajad tunnevad seda nime Downton Abbey all, kuid tegelikkuses on see Highclere’i loss. Loss, milles on peaaegu 300 luksuslikku ruumi ja muu hulgas vanast Egiptusest pärit aarete kollektsioon, on kui möödunud aegade hiilgust meenutav monument. (8 lk)

VIKTORIIN: Narkootikumid.

RISTSÕNA: Sõda Vaiksel ookeanil.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555