Imeline Ajalugu märts, 03/2022 (127)

Ajakirja Imeline Ajalugu märtsinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

AJALOOLINE HETK: Eetris on „Horoskoop“! (2 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI VABARIIK 100: Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

CARAVAGGIO: TAIDUR VÕI MÕRVAR: Caravaggio oli samamoodi nagu Michelangelo ja Leonardo da Vinci jumalakartlik maalikunstnik, ent tas peitus ka tume, mõrvarlik pool. Kõikjal, kuhu ta läks, voolas veri. (8 lk)

KOPENHAAGENI POMMITAMINE: Teine maailmasõda lähenes 1945. aasta kevadel lõpule. Taani vastupanuliikumine pidas siiski vajalikuks tellida Briti õhujõududelt rünnaku Kopenhaageni Gestapo hoonele. Eksikombel tabas osa pomme koolimaja ja tagajärjed olid väga traagilised. (8 lk)

ISLANDI VULKAANI MÕJU: 1783. aastal purskus Islandi pinnasest välja gaasi ja tuhka. Laki vulkaan tegutses kaheksa kuud ja põhjustas katastroofe, millel oli Prantsusmaa kuningale fataalne mõju. (4 lk)

SÕJAEELSE EESTI VAATED: Fotograaf Carl Sarap matkas kaameraga kogu Eestis, jäädvustades 1930. aastate eluolu, inimesi, hooneid ja maastikuvaateid. Ta oli fotolüürik, kelle looming puudutab paljusid. Carl Sarapist kirjutab Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumi koguhoidja Merilis Roosalu. (10 lk)

VANADE FILMIDE KOLOREERIMINE: Tehisintellekt on ajalooliste mustvalgete filmiklippide värvimise lihtsaks teinud. Kas seda tehes anname vanadele kaadritele uue elu või hoopis manipuleerime ajalooga, andes sellele võltsvärvide võõba? (4 lk)

AURUSMASINA PAHUPOOL: 18. sajandil tehti Inglismaal esimesed aurujõu rakendamise katsed. Leidlikud inglased konstrueerisid masinad, mis muundasid veeauru energia mehaaniliseks energiaks, ning maailm muutus igaveseks. Aurumasin võimaldas teenida suurt tulu, ent sel oli hirmuäratav hind elukeskkonnale. (8 lk)

AJALOOLINE HETK: Tüdruk ja tuuba (2 lk)

LAIDONERI ELU: Eesti talupoisi Johani ja poolatarist aadlipreili Maria suurt armastust ei suutnud murda ei sõjad, revolutsioonid, ainsa lapse traagiline hukkumine ega isegi NKVD vanglad, kirjutab ajaloolane Urmas Salo. (6 lk)

MÜÜDIMURDJAD: Kukkuv õuna ja gravitatsioon (2 lk)

VIKTORIIN: Filmistaarid

RISTSÕNA: Prantsuse revolutsioon

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555