Imeline Ajalugu aprill, 04/2022 (128)

Ajakirja Imeline Ajalugu aprillinumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

AJALOOLINE HETK: Rooma rattakuller (2 lk)

EESTI VABARIIK 100: Mis toimus eri aastatel (6 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

PONTIUS PILATUS: Juudamaa Rooma prokuraatori Pontius Pilatuse töö ei olnud kergete killast. Vaest provintsi, mis kubises juudi rahvuslastest ning kõikvõimalikest usutülidest, tuli tal valitseda üksnes käputäie sõduritega. Raskeimaks katsumuseks osutus päev, mil Pilatuse ette toodi üks rahusõnumit jutlustanud mees. (6 lk)

KADUNUD AMETID: Kui tänapäeval unistavad lapsed ehtekunstnikuks, suunamudijaks või professionaalseks mänguriks saamisest, siis vanasti said nad valida kandetooli kandja, turvisemeistri või palgiparvetaja karjääri. (6 lk)

INDIAANLASTE SALAKEEL: Ainus kood, mida Teises maailmasõjas ei murtud, oli navahoindiaanlaste salajase üksuse looming. Ilma nende uhkete sõdalasteta võinuks Ameerika Ühendriikide sõda Vaiksel ookeanil lõppeda katastroofiga. (8 lk)

ESIMENE DIISELMOOTORIGA OOKEANILAEV: 1942. aasta jaanuaris sõitis maailma esimene diiselmootoriga ookeanilaev Tornator Jaapani rannikul karile. Pardal viibinud kakskümmend kaheksa Soome meremeest võitlesid meeleheitlikult laeva päästmise nimel, kuid see läks põhja. Algas meremeeste pikk ja seiklusrikas kodutee. (4 lk)

MARTIN LUTHER KING: Martin Luther King asus 1955. aastal võitlusse mustanahaliste õiguste eest. Järgmised kolmteist aastat jälitasid teda nii Ku Klux Klani rassistid kui ka FBI kõige kõrgemad juhid. (8 lk)

ŠAMPANJA SÜND: Kunded jälestasid keelel tekkivat kihisevat tunnet ja isegi šampanja väidetav isa Dom Pérignon võitles mullide vastu. Siis aga said mulliveini maitse suhu janused inglased. (4 lk)

BAARIKAPI AJALUGU: Inimkond on joovastavate jookide valmistamise kunsti tundnud tuhandeid aastaid. Keskaegsed kloostrid muutsid alkoholivalmistamise lausa tööstusharuks. Tänapäevases mõttes esimesed kaubamärgid tulid alkoholiturule 18. sajandil. Paljud neist on tänase päevani poest saadaval. Tutvustame nende saamislugu. (4 lk)

ABORDI LEGALISEERIMINE: Kuni 1970. aastateni oli lääneriikides raseduse katkestamise levinuim vahend söövitava aine süstimine emakasse. Tuhanded naised läksid nurgaarsti juurde, et pääseda vallasemaduse häbist. (8 lk)

MÜÜDIMURDJA: Kas Katariina II seksis hobusega? (2 lk)

VIKTORIIN: Elekter

RISTSÕNA: Juudamaa

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555