Imeline Ajalugu mai, 05/2022 (129)

Ajakirja Imeline Ajalugu mainumbri 100-l leheküljel kirjutame:

UUDISED: Uuem ajalooalane info (5 lk)

KÜSI AJALOOLASELT: Põnevad küsimused ajaloolastele (5 lk)

EESTI VABARIIK 100: Mis toimus eri aastatel (6 lk)

PÕHJAMAADE JOOMARLUS: 19. sajandil oli kärakas odav ja tööliste olukord masendav. Viletsa eluolu tõttu hakkas Põhjamaades levima joomarlus, mis hävitas mehi ning lõhkus peresid. Võimud pidid hakkama karmimat alkoholipoliitikat rakendama. (8 lk)

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

NATSIDE HUKKAMINE: Kui Teine maailmasõda lõppes, seisid võitjad silmitsi küsimusega, kuidas peaks karistama jõhkra natsirežiimi liidreid. Karistus viidi täide Nürnbergi kohtuprotsessil, kus 12 tippnatsi mõisteti surma. Üks hukkamiste tunnistajaid oli USA ajakirjanik, kes märkis üles kõik, mida tähele pani. (6 lk)

LEONARDO DA VINCI: Maalimise heitis Leonardo da Vinci kõrvale, ent universaalne geenius ei löönud kunagi tõeliselt läbi ka ei inseneri, teadlase ega leiutajana. Tema kuulsus maalikunstnikuna kleepus talle külge hoolimata sellest, et ta oli tõrges oma pilte lõpetama. (10 lk)

VIIKINGITE ORJATURG: 837. aastal röövisid viikingid Iirimaa idaosas Dublini kloostrit. Mõni aasta hiljem läksid viikingid uuesti – seekord selleks, et jääda. Viikingiajal linn arenes ning muutus võimsaks keskuseks, mille õitsengule pani aluse Põhja-Euroopa olulisim orjaturg. (8 lk)

SUVEPÄIKE FOTOALBUMIS: Tallinna Kalamaja linnaosa elanike vanadest fotoalbumitest selgub, et linlased on osanud suvepuhkust mere ääres hinnata igal ajal – isegi siis, kui teed koduranda tõkestas okastraat, kirjutab Kalamaja muuseumi külastusjuht Laura Jamsja. (8 lk)

KURE MÕISTATUSLIK TEEKOND: Aastatuhandeid mõistatasid eurooplased, kuhu nende metsalinnud talviti kaovad. Kas nad vajuvad talveunne, lahkuvad Kuu peale või kehastuvad teiseks liigiks? Selguse tõi 1822. aastal üks kurg. (4 lk)

JAMES COOK: James Cooki oskused kaptenina ja navigaatorina võimaldasid tal teha lamedapõhjaliste söelaevadega kolm tiiru ümber maakera. Kunagi varem polnud ükski meremees läbinud nii pikka vahemaad, olles kogu aeg oma asukohaga täpselt kursis. Merel hoidis ta laevas korda piitsaga ja meremeeste tervise eest hoolitses hapukapsaga. Oma aja suurima kapteni õnn pöördus siis, kui ta lasi end Hawaiil jumalana kummardada. (10 lk)

VIKTORIIN: Pealinnad

RISTSÕNA: Leonardo da VInci

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555