Ajalooline tõde „Apteeker Melchiori“ filmis

Juba aastakümneid oleme oodanud säravat ja põnevat Eesti keskajast rääkivat filmi, mis kujuneks uueks „Viimseks reliikviaks“. Tänavu linastuski „Apteeker Melchior“, milles viiakse vaataja keskaegsesse Tallinna. Kas moodsate vahenditega on õnnestunud taasluua ajalooliselt autentne linn või vilksatab mõnes kaadris hoopis filmimeeste fantaasiamaailm?

© Robert Lang

KÜLLIKE TINT, TALLINNA LINNAMUUSEUM

1. AUGUST 2022

Mängufilm „Apteeker Melchior“ on olnud kunstnikele suur tuleproov. Neil tuli ju tekitada terve keskaegne Tallinn alates riietusest kuni linnapildi ülesehituseni välja. Ilukirjanduses detailselt kirjeldatud keskkondade põhjal maalib lugeja ikka oma kujutluspildi, mille kohta ei saa öelda, kas see on õige või vale. Ajaloo uurijad keskenduvad tavaliselt aga ühele uurimisküsimusele korraga. Ajalooõpikudki kirjutatakse seetõttu mitme teadlase koostöös. Nii moodustavad pusletükid tervikpildi.

Ajarännak 15. sajandi Tallinna

Seevastu filmis tuleb luua olustik, mis tugineb nii ilukirjandusele kui ka teaduslikele andmeile, ning anda vaatajale see kõik edasi mõne hetkega.

Seetõttu on ajaloolasel põnev analüüsida filmi ajaloolise tõepärasuse seisu­kohast, mõeldes samal ajal kaasa filmitegemise nüansside üle.

1409. aastal, kui Melchior Wakenstede lahendas linnas toime pandud mõrva­juhtumeid, oli Tallinn pidevas ehitus­järgus ja puumajad asendati tule­ohutuse eesmärgil kivimajadega. Kuigi tänavate võrk oli üldjoontes sama nagu tänapäeval, võib ajas tagasi minnes mõnes kohas kindlasti kukalt kratsima jääda.

Lühikese jala kivist väravatorn ehitati alles 1454. aastal ning seetõttu ei tohiks see Melchiori-aegses tänavapildis näha olla. Varasem puidust väravatorn asus arvatavasti hoopis Lühikese jala all.

© Meeli Küttim

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress