Ajaloolised kaardid jäävad brittide omaks

© NMRN 

JANNIK PETERSEN

1. JUUNI 2021

Kümme ainulaadset kaarti, mis kujutavad brittide 1588. aastal saavutatud võitu Hispaania laevastiku ehk Võitmatu Armaada üle, jäävad Suurbritanniasse. Need kaardid on ainsad tänapäevani säilinud taiesed, mis valmisid lahingu kaasajal ning kujutavad selle käiku.

2020. aasta juulis ostis kaardid rikas välismaine kollektsionäär, kuid Briti seaduste järgi peavad ajaloolise tähtsusega teoste ostjad taotlema nende riigist väljaviimiseks luba. Taotluse menetlemise ajal on Briti asutustel ja organisatsioonidel teostele ostueesõigus. Briti mereväe rahvusmuuseum (NMRN) kasutaski seda võimalust ning soetas kaardid ligi 600 000 Inglise naela eest ehk sama hinnaga, mida oli maksnud ka kaartide ostja.

Arvatavasti joonistas need kaardid üks oskuslik Hollandi maalikunstnik, sest ühe kaardi allservas on flaamikeelne märge. Neil kujutatakse lahingu käiku etapiviisi. Kaartidelt näeb, kuidas vähemuses olnud brittide laevastik üllatas võimsat Hispaania armaadat Inglis­maa lõuna­osa linna Cornwalli lähedastes vetes ning alustas võitlust. Britid saavutasid võidu
ja ajasid Hispaania laevastiku suurejoonelise plaani Suurbritannia vallutada nurja.

Briti laevastik seismas vaenlase ootel.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress