Alla Pugatšova 75: eesti publik võttis ta soojalt vastu

15. aprillil tähistab oma 75. sünnipäeva nõukogudeaegne estraaditäht Alla Pugatšova, kes on korduvalt esinenud Eestiski.

© Alla Pugatšova 1977. aastal Eesti Soojuselektrijaama töötajate keskel. / Narva muuseum

ALO LÕHMUS

15. APRILL 2024

Nõukogude estraaditäht Alla Pugatšova tegi loomingulist koostööd läti helilooja Raimonds Paulsiga, kuid külastas 1970. ja 1980. aastatel korduvalt ka Eesti NSVd. Ka iseseisvuse taastamise järel käis Pugatšova esinemas 1994. aasta Rock Summeril.

1977. aasta juulis esines Alla Pugatšova koos ansambliga Rütm kahel õhtul järjest Tallinnas Kalevi spordihallis. Kultuurilehes Sirp ja Vasar kirjutas Feliks Šubin kontserdi kohta järgmist:

„Võib-olla kannab lauljatar mõnede kontserdikülastajate meelest liig julgeid tualette, korratut soengut, mõnedele ehk on raskesti mõistetav tema olek laval… Paras annus eneseirooniat, tsipake sarkasmi ja piisake keelepipart – on tema kaitsevahendid nende ees, kes ei taha või ei mõista tema stiili tunnistada.

Pugatšova on laval vaba nagu väike kelmikas laps ja tunneb sellest siirast rõõmu. Ta ei kahtle selles, et ta publikule meeldib. Ainult meeldida pole tema ülesanne, ta peab igati ületama oodatud kunstirõõmu skaalat. Ja seda ta ka teeb.

Pugatšova ei puhka laval hetkegi. Ta on kogu kontserdi kestel tähelepanu keskpunktis, tervenisti kuulaja-vaataja silme all.

„Meie peame olema teiega täiesti avameelsed,“ ütleb ta. Tema ise seda on, kui ta esitab publikule oma lava-, õigemini estraadikuju, veidi lapsiku käitumisega täiskasvanus naist oma täiskasvanu muredega, kes ei häbene avada oma hingeelu selles peituva armastuse, ootuste, piinadega, kes oskab olla uhke ja irooniline.

Alla Pugatšova laulumaneeris võib leida mõningaid paralleele Edith Piafiga, kuid nad jäävadki paralleelideks, ei kattu, ei ristu. Igaüks läheb oma teed, oma näo järgi.

Eesti publik toetas soojalt Alla Pugatšova oskust ja julgust olla kunstis omanäoline ja vaba.“

Tänapäeva putinistlikul Venemaal on Pugatšova sattunud võimudega pahuksisse, kuna on avaldanud toetust nii represseeritud punkbändile Pussy Riot kui ka oma abikaasale Maxim Galkinile, kes astus üles Ukraina sõja vastu ja tunnistati seepeale „välisagendiks“.

Vaata Urmas Oti pikka intervjuud Alla Pugatšovaga siit

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress