Amatöörarheoloog dešifreeris kiviaja inimeste kirjamärgid

© Cambridge.org

BUE KINDTLER-NIELSEN

24. NOVEMBER 2023

Kui Inglismaa Durhami ülikooli professor Paul Pettitt sai amatöörarheoloog Ben Baconilt kirja, oli tema esimene reaktsioon seda eirata. Bacon kirjutas nimelt, et on leidnud tõendeid selle kohta, et jääaja küttide rohkem kui 20 000 aasta vanused koopamaalingud sisaldavad omamoodi kirja.

„Hullumeelne väide,“ mõtles professor Pettitt, sest üldtunnustatud teadusliku seisukoha järgi tekkis varaseim kirjutamisvorm Hiinas umbes 7000. aastal eKr.

Täna on Pettitt aga õnnelik, et ta Baconile siiski vastas, sest uskumatul kombel selgus, et amatöörarheoloogil oligi õigus. Bacon on märganud vähemalt 400-l Euroopast leitud koopamaalingul punkte ja jooni, mida koopa­elanikud on kasutanud algelise kirjana.

„Tulemused näitavad, et jääaja kütid-korilased olid esimesed, kes kasutasid süsteemset kalendrit, millesse nad salvestasid sümbolite abil teavet ökosüsteemis toimunud tähtsatest sündmustest,“ selgitas Pettitt.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress