Ameerika indiaanimõrva suveniirid Šotimaal

Šoti muuseumist ilmusid välja esemed, mis pärinesid 1890. aastal Wounded Knee jõe lähedal toime pandud indiaanlaste massimõrvast.

© Alan Broadfoot / Glasgow Museums and Libraries Collections

JANNIK PETERSEN

2. AUGUST 2022

Wounded Knee jõe lähedal mõrvasid USA sõdurid 1890. aastal lakota indiaanihõimu 250 meest, naist ja last. Hõimust jäid ellu üksnes vähesed. 102 aastat hiljem käis üks nende järel­tulija Šotimaal ja sai šoki, kui nägi Glasgow’s Kelvingrove Art Gallery and Museumi näitusel välja pandud verist ürpi. Muuseumi esindajate sõnul saadi see ese endiselt sõdurilt, kes viibis 1891. aastal Šotimaal ringsõidul tsirkusega Buffalo Billi Wild West.

Indiaanlaste organisatsioonidel õnnestus rõivaese tagasi saada ning 1999. aastal anti see üle lakota hõimule, kes elab tänapäeval seitsmes reservaadis. Selgus aga, et muuseumil on veel mitu eset, mis pärinevad omaaegsest massi­mõrvast: mokassiinid, kaelakee ja verega määrdunud imikutanu, mille USA sõdur on võtnud mõrvatud imiku peast.

„Need esemed kuulusid meie vaar­emadele ja -isadele. Nende hinged on siiani esemetega seotud. Inimesed aga näevad nendega seoses üksnes prestiiži ja raha. Need spirituaalsed esemed ei peaks kuskil väljanäitusel olema,“ ütles lakotade pealik Charles New Holy.

„Soovime, et need esemed tagastataks. Kuidas võib keegi lahti harutada mõrvatud imiku peas oleva tanu paelu, et peakatet kätte saada? Meil on õigus oma vara tagasi saada.“

Glasgow’ linnas asuva muuseumi kogus on
mitu Wounded Knee jõe massimõrvast pärit eset, näiteks need mokassiinid.

© Alan Broadfoot / Glasgow Museums and Libraries Collections

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress