Ameeriklaste uppunud sõjalaeva mõistatus lahendatud

1920. aastal maalis kunstnik Francis Muller pildi selle laeva hukust.

© Navy Art Collection / Naval History and Heritage Command, Art Trembanis / Alexis Catsambis / USS San Diego Project & Imageselect

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MAI 2019

Arheoloogid lahendasid Ameerika Ühendriikide mereväe saja-aastase müsteeriumi. 1918. aasta 8. juuli hommikul liikus USA soomusristleja USS
San Diego New Yorgi sadama lähistel, kui alust raputas ootamatult plahvatus. Meeskond sai korralduse tulistada kõike, mis vähegi võinuks meenutada Saksa allveelaeva periskoopi, kuid midagi sellist näha polnud. 28 minutiga kadus laev mere põhja ja rohkem kui 1100meheline meeskond pidi kolima päästepaatidesse. Kuus meest hukkus. USS San Diego oli ainus USA sõjalaev, mis Esimeses maa­ilma­sõjas uppus.

Sestsaadik mõistatatakse, mis soomus­ristleja uppumise põhjustas. Pakutud
on sabotaaži, õnnetust või allveelaeva rünnakut. Sonarit kasutades õnnestus teadlastel nüüd luua laevavraki kolmemõõtmeline kujutis.

Arvutisimulatsioonide abil jõuti lõpuks järeldusele, et laev sõitis miinile – seda peeti ka kohe laeva huku järel tõenäoliseks põhjuseks. Miini oli vette sokutanud Saksa allveelaev U-156, mis paiknes ajaloolaste andmeil tollal sealsetes vetes. Mõni nädal pärast laeva uppumist ründas sama allveelaev New Orleansi sadama puksiirlaevu ja tulistas linna. See oli ainus Esimese maailmasõja ajal Ameerika pinnal toimunud rünnak.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress