Anglikaani kirik palus juutide tagakiusamise pärast vabandust

© Library of Congress

JANNIK PETERSEN

4. SEPTEMBER 2022

1222. aastal kohtusid Inglismaa kiriku juhid Oxfordis Osney kloostris sinodil, kus otsustati, et Inglismaa juudid peavad oma riietel kandma spetsiaalset märki ning juudid ei tohi kristlastega läbi käia.

Sinodi 800. aastapäeval otsustas nüüdne anglikaani kirik vabandust paluda oma rolli pärast juutide taga­kiusamises, mis sinodile järgnes.

„Palvetame, et vabandus inspireeriks kristlasi ära pöörduma tänapäevastest antisemitismi vormidest,“ kirjutas Inglismaa peapiiskop Welby Twitteris.

1222. aastal toimunud sinod vallandas verised rahutused, aastakümneid kestnud tagakiusamise ja massihukkamised. Kogu asi lõppes sellega, et kõik Inglismaal toona elanud umbes 3000 juuti aeti riigist minema.

Kui osa juudi kogukondi on vabanduse üsna heatahtlikult vastu võtnud, siis osa on selle üle väga üllatunud.

Southamptoni ülikooli professor Tony Kushner märkis, et anglikaani kirik peab siiani enda ülesandeks pöörata juudid kristlusesse.

„Tunnistamine, et ammune verevalamine, massimõrvad ja pagendamine olid valed, on mõistagi otsekohene. Anglikaani kirik ei suuda aga endistviisi mõista ega leppi­da sellega, et juudi rahval on omaenda usk,“ lausus professor Kushner Ingli­se meediale.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress