Äravalitud rahvas

Vana testamendi lood on küll üldtuntud, ent kaua nappis juutide varajase ajaloo kohta usaldusväärset teaduslikku infot. Aastakümneid kestnud arheoloogilised kaevamised ja muud uuringud on lõpuks kergitamas katet jumala valitud rahva loolt.

© Bridgeman Images

BJØRN BOJESEN

3. APRILL 2023

Jeruusalemm oli leekides, linna sillu­tatud tänavail kostsid mõõga­löögid ning kajasid appihüüded. Oli augustikuu aastal 70 pKr ning suvekuumus kandis endaga kaasas mädanevate laipade lehka. Pärast linna kurnavat piiramist murdsid 20 000 Rooma leegionäri juutide kaitsest läbi ja tungisid nende pühasse templis­se – juudi universumi südamesse.

Kuni viimase hetkeni uskusid linna kaitsjad veendunult, et taevane armee tuleb neile appi ja vabastab maa, mille Jumal oli oma valitud rahvale andnud juba kauges minevikus. Jumal aga ei võtnud nende palveid kuulda ning kogu lootus hakkas kustuma. Kõik teadsid, et kui taevas ei sekku, siis on häving vältimatu.

Titus – Rooma sõja­väe ülem­juhataja Palestiinas – kasvas üles, uskudes korraga paljudesse jumalatesse, ega saanud samamoodi nagu paljud teised roomlased aru, miks juudid kummardavad nii palavalt ainult ühte jumalat.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress