Arheoloogid leidsid hiigelsuure pikkmaja

© LARS GUSTAVSEN / NIKU, ARILD L. TEIGEN

JANNIK PETERSEN

3. APRILL 2022

Üks kõige suuremaid Skandinaaviast leitud pikkmaju asub Oslost 86 kilomeetri kaugusel lõunas Gjellestadis hauakääbaste ja kobaras paiknevate pikkmajade vahel. See on 15 meetrit lai ja 60 meetrit pikk.

Leiust teatasid Norra kultuurimälestiste uurimis­instituudi arheoloogid, kes uurisid piirkonda georadariga. Arheoloogide sõnul kinnitab hoone suurus ja asukoht, et Gjellestad oli Põhjala hilisel rauaajal (u 500. aastad eKr kuni 800. aastad pKr) keskse tähtsusega asula.

2018. aastal avastati samast piirkonnast ka maetud viikingilaev. See oli Norras esimene laevmatuse leid sadakonna aasta jooksul.

Nii 2018. aastal kui ka praegu tehti need avastused georadari abil, otseseid väljakaevamisi pole veel alustatud. Maapinnas peituvate jäänuste uurimiseks kasutatav georadar saadab maapinda elektromagnetimpulsse ning registreerib nende tagasipeegeldusi. Nende põhjal saab tuvastada maapinnas leiduvaid struktuure ja isegi nende kuju.

Arheoloogid on seni uurinud Gjellestadi viikingilaeva leiukoha ümbruskonda 40 hektari ulatuses ning nüüd hakkavad nad seal tegema arheoloogilisi kaevamisi ja leide dateerima.

„Niisuguse hiigelsuure pikkmaja leidmine uurimis­protsessi nii varases faasis on rohkem, kui me oskasime ette kujutada ja loota,“ ütles arheoloog Lars Gustavsen, kes kirjutab Gjellestadi asula kohta oma doktoritööd.

Georadariga leitud pikkmaja ja läheduses asuvad hooned on sel fotol tähistatud kontuuriga.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress