Arheoloogid leidsid hiigelsuure pikkmaja

© LARS GUSTAVSEN / NIKU, ARILD L. TEIGEN

JANNIK PETERSEN

3. APRILL 2022

Üks kõige suuremaid Skandinaaviast leitud pikkmaju asub Oslost 86 kilomeetri kaugusel lõunas Gjellestadis hauakääbaste ja kobaras paiknevate pikkmajade vahel. See on 15 meetrit lai ja 60 meetrit pikk.

Leiust teatasid Norra kultuurimälestiste uurimis­instituudi arheoloogid, kes uurisid piirkonda georadariga. Arheoloogide sõnul kinnitab hoone suurus ja asukoht, et Gjellestad oli Põhjala hilisel rauaajal (u 500. aastad eKr kuni 800. aastad pKr) keskse tähtsusega asula.

2018. aastal avastati samast piirkonnast ka maetud viikingilaev. See oli Norras esimene laevmatuse leid sadakonna aasta jooksul.

Nii 2018. aastal kui ka praegu tehti need avastused georadari abil, otseseid väljakaevamisi pole veel alustatud. Maapinnas peituvate jäänuste uurimiseks kasutatav georadar saadab maapinda elektromagnetimpulsse ning registreerib nende tagasipeegeldusi. Nende põhjal saab tuvastada maapinnas leiduvaid struktuure ja isegi nende kuju.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress